Zangra, Zangra, Zangra…?

Postat de Mutulica in Cu de toate
3 Feb 2018

Va iesi la pensie un inginer specialist in calculatoare , unul din cei care ar fi putut sa duca CFR-ul la nivelul  care ne-ar putea permite sa fim mari exportatori de produse agricole puse proaspete pe masa occidentalilor. A facut si dansul ce i-a mai ramas de facut dupa ce s-au taiat fondurile proiectului pentru care fusese angajat in CFR si colac peste pupaza a mai venit si haosul postrevolutionar.

A trebuit , ca atatia altii care poate s-au si imbolnavit din cauza asta sau au plecat , sa suporte nedreptatile sistemului plus istericalele unui secretar de partid(tatal meu) ajuns in aceasta functie din cauza ca a ramas cu sechele datorate stresului pe care il suporta angajatii CFR din meseriile care concura la siguranta circulatiei.

Omul asta  este ( ca multi altii pe care nu-i numesc aici ca sa nu creada ca vreau sa-i jignesc pentru a le face viata mai grea )un biet Zangra.

Tatal meu si atatia altii ca el cu tot felul de probleme de sanatate au fost tinuti pe nervii si sanatatea celor inca apti de munca pentru a putea ajunge si acestia la pensie. Asta se intampla peste tot in CFR acolo unde sefii au constiinta faptului ca trebuie sa recompenseze oamenii , atat cat s-a putut , pentru viata grea pe care au dus-o.

Sunt inca in CFR specialisti care se simt neputinciosi si frustrati  ca  intr-un sistem falimentar se gasesc bani pentru te miri ce alte lucruri dar pentru ce au acestia nevoie nu au fost niciodata fonduri suficiente.

Pana la urma toate aceste tragedii umane se pot sfarsi si prin autofalimentul acestui sistem imbolnavit de politicieni , dar partea proasta este ca cineva va trebui sa plateasca pensiile si fara locuri de munca create in tara asta nu vad de unde va veni pomana asta!

Pe mine postarea asta ma va costa multa bataie de joc,dar tot vreau sa o duc pana la capat. De cinci lucruri e nevoie , pentru inceput , la calea ferata dupa ce se va face o restructurare reala: bani , bani , multi bani si iar bani plus Statutul Ceferistului in care sa se treaca obligatia fiecarui specialist de a nu pleca la pensie pana nu formeaza un om in locul sau.Insist pentru pastrarea si dupa pensionare a specialistilor CU ADEVARAT indispensabili….Prea multi si prea multe pentru tara asta saraca , nu-i asa?

 -Pai tocmai d-aia e atat de saraca!

Recomandari pentru tine si casa ta

Prima Latte Black

- 650 lei
1399.99 lei
749.99 lei

Compact Classic

- 1500 lei
2999.99 lei
1499.99 lei
Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or