Ciorba de vara cu pastai/fasole verde

Postat de Sylvia in Ciorbe
16 Iun 2011 | 18766 vizualizari

Am facut si mancat cu mare drag aceasta ciorba, mi-a amintit de copilarie si de bunica mea care lua un cos mic si intra in gradina. Scotea repede 2 morcovi, o ceapa verde, aduna cu maini dibace cateva maini de fasole verde si la sfarsit culegea 2-3 rosii. In drum spre casa taia o crenguta de cimbru si rupea cateva frunze de telina…in mai putin de 30 de minute toata casa mirosea a legume de vara si o minunata ciorba umplea farfuriile. Nu stiam atunci ce important e sa poti manca legume proaspete, din gradina ta dar poate intr-o zi voi putea sa cultiv la randul meu legume proaspete, pana atunci….am facut azi un drum la piatza pentru a luat totul proaspat si de la agricultori.

Inapoi la reteta

Comentarii (37)

la 15.07.2011, 00:44
ce prezentare !
la 15.07.2011, 00:44
felicitari !
la 19.07.2011, 16:49
la 20.07.2011, 11:35
Trebuie sa vin si cu altceva ca a trecut ceva vreme
la 20.07.2011, 12:31
am facut si eu astazi cu fasole de acasa
la 02.12.2013, 20:10
buna ciorbica
la 02.12.2013, 21:18
chiar arata bine

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or