Sirop de menta de casa
Postat de ctlina in Sirop / Compot 3 Aug 2015 | 8214 vizualizari
Va propun un sirop de menta de casa.... facut cu recolta obtinuta de la menta cultivata pe balcon :)
Il putem utiliza pentru inghetate, sorbeturi, bomboane etc.
Cu menta sau cu siropul de menta putem de asemenea face cocktail-uri :
- classice, ca mint julep si mojito
- in Belgia si in Franta, amestecul pastis cu sirop de menta si apa se cheama perroquet- papagal
- Limonada amestecata cu sirop de menta se cheama diabolo-menthe.
- Orangina amestecata cu sirop de menta se cheama cowboy
- Berea amestecata cu sirop de menta se cheama un vals
Eu va propun... un Perrier cu gheata si sirop de menta de casa- un deliciu
Inapoi la reteta
|