Bors de fasole galbenaPostat de Sylvia in Supe/Ciorbe Ce poate fi mai potrivit intr-o zi de iarna cu ninsoare decat o farfurie de ciorba aburinda ? Inapoi la reteta |

Ti-a mai ramas o portioara ?Mie imi place rece.

ce somoane si fineturi
nu o egaleaza nimic 
. cat despre ce spuneai tu, Sylvia....nu am vazut fasole pastai uscata pana acum. de fapt nici nu stiam ca exista...
eu m-am nascut si trait in Bucuresti iar parintii mei sunt din zona Moldovei si nu-mi aduc aminte sa fi vazut asa ceva prin bucataria mamei... nici la bunici n-am auzit
in pietele din Bucuresti n-am vazut asa ceva sau poate am vazut si nu mi-am dat seama 



hai ca-s blonda rau
de pe vremea cand nu existau lazile frigorifice
poate ai ocazia vreodata sa le gusti, in Ardeal stiu sigur ca se faceau in alte parti ale tarii nu stiu.
cred ca e o chestie din Ardeal... poate-ti trebuie un anumit tip de fasole pastai...
poate o fi si la ea in Bucovina dar nu stiu eu
sarut-mana mult pentru sharing... am mai aflat un lucru nou... eu am rude in Ardeal dar n-am apucat sa ajung in zona aia pana acum, spre rusinea mea 


ii zic mamei sa imi caute in piata ca poate gaseste la ceva bunicta. In martie ajung in Romania si daca am materia prima
fac o portie si postez reteta .
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|