Clătite simple şi bune

Postat de portiadelumina in Dulciuri
5 Feb 2014 | 7351 vizualizari

Treaba este foarte simplă, asta pentru că toată lumea se pricepe la clătite. E drept, părerile sunt împărţite, pentru că unii pun accent pe umplutură iar alţii pe aluat. Eu acord atenţie ambelor părţi, nu de alta, dar când guşti dintr-o clătită ce-ţi umple gura de savoarea parfumată a ingredientelor parcă e altceva în comparaţie cu aluatul fad făcut doar din apă şi făină, eventual ou. E drept, pentru clătitele ce se umple cu brânză, altfel stăm de vorbă, dar cele dulci trebuie să fie bogate în arome şi mirosuri. Părerea mea, desigur, că doar nu sunt bucătar. :D

Inapoi la reteta

Comentarii (89)

la 05.02.2014, 12:32
Gaby, credeam că vii să mă critici nu să-mi uzi pagina
la 05.02.2014, 12:32
O sa ma straduiesc sa pun si reteta,desi nu stiu daca n-ar trebui sa mai aman clatitele pana peste vreo luna
la 05.02.2014, 12:33
Ica, ştiu, că nu cred să fie careva să le refuze. ) Mulţumesc!
la 05.02.2014, 12:34
Die, lasă treaba cu dieta că intrăm în post. Adică să nu văd cârnaţii atunci că ies de pe site.
la 05.02.2014, 12:46
Da bune clatite ai facut Padre!
Mi-am amintit de poza aia a ta cu multe clatite
http://www.bucataras.ro/permalink/52169/
la 05.02.2014, 12:51
Padre,trimite si la mine vreo 2-3 ca-mi plac!
la 05.02.2014, 12:54
Meri, acolo aveam clătite pentru o nuntă acum am doar pentru 4 porţii. Mulţumesc!
la 05.02.2014, 12:55
Mena, cum nu. Da' nu mai bine venim noi cu ele, că poate aveţi nevoie de musafiri gălăgioşi.
la 05.02.2014, 12:56
Padre, ieri mancare buna, azi desert buuun asteptam cu nerabdare ziua de maine ))
la 05.02.2014, 13:05
oricand sunt binevenite niste clatite aromate!
la 05.02.2014, 13:06
hmmmm..arata minunat...vai ce pofta imi eeeeeee
la 05.02.2014, 13:06
Nuuuu Padre nu mi-as permite eu sa vin cu carnati in post,Doamne fereste si apara.Asa ma stii?
Mai e unii de vin cu varza cu carne in post,da' i-am certat,sa stii.
Ca nu se cuvine sa facem exceptii
la 05.02.2014, 13:06
Hai Padre ca nu ma intreci))) daca ma simt razbita,o chem si pe Anca)
la 05.02.2014, 13:17
la 05.02.2014, 13:21

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or