Ingrediente
- 250 ml suc proaspat de rodii
- 250 ml apa minerala
- 1/2 suc de lamaie
- 2 lg sirop de menta
- 100 ml tuica de prune, de 54 grade ( trebuia vodka, da n-am avut...si cum am tuica veritabila de Salaj...numa bine se substituie...)
- cuburi de gheata
- 3-4 linguri de miere
Mod de preparare
Tuica se amestecva cu sucul de la lamaie si siropul de menta, apoi se adauga mierea si se lasa pe foc pana se infierbanta bine si se topeste mierea. Se da la rece. Se adauga apa minerala si sucul de rodii. Se amesteca bine. Se strecoara printr-un tifon curat ca sa ramana limpede. Se serveste cu cuburi de gheata si felii de lamaie.
Hai noroc Mona, sa ne traiesti multi ani fericiti!!!!
Si pentru voi restul, bineinteles!!!
Daca ti-a placut reteta noastra "Cocktail de rodii si menta" nu uita sa-i faci un review.
Retete asemanatoare
Comentarii (11)
|