Crema pentru tort

Postat de anatrisca in Dulciuri
11 Aug 2011 | 6339 vizualizari

Ingrediente

  • 250 g margarina
  • 2 cesti zahar
  • 8 linguri faina
  • 1.250 L lapte
  • esenta

Mod de preparare

Margarina se topeste impreuna cu zaharul pe foc mic, apoi se adauga faina amestecand pentru ca sa nu se lipeasca de fund. Laptele se incalzeste separat si se toarna fierbinte. Amestecam pe foc mic pana se ingroasa si adaugam esenta de vanilie.

Aceasta crema se poate face foarte simplu si de cacao astfel: cand adaugam faina mai punem un plic de cacao si urmam aceiasi pasi. Pentru un plus de finete se poate adauga o tableta de ciocolata inainte de a pune esenta, iar cand ciocolata s-a incorporat putem pune si esenta de rom.  

Spor la preparat crema pentru tort si pofta buna!

Daca ti-a placut reteta noastra "Crema pentru tort" nu uita sa-i faci un review.

Retete asemanatoare

Comentarii (24)
Retete similare

Tort cu mure, cirese si ciocolata - Reteta delicioasa cu fructe

Postat de oanapl

Tort cu mure, cirese si ciocolata - Reteta delicioasa cu fructe

Cum se prepara acest Tort cu mure, cirese si ciocolata - Reteta delicioasa cu fructe Se încălzesc 100g smântână pentru frișcă până aproape de punctul de fierbere....

Citeste continuarea

Tort cu crema de fistic, ciocolata si zmeura - Reteta delicioasa si aromata

Postat de rocsi_1612

Tort cu crema de fistic, ciocolata si zmeura - Reteta delicioasa si aromata

Cum se prepara acest Tort cu crema de fistic, ciocolata si zmeura - Reteta delicioasa si aromata: Blatul: Separati ouale. Mixati galbenusurile cu uleiul si iaurtul. Adaugati praful de...

Citeste continuarea

Comentarii

la 11.08.2011, 19:14
Hai s-o facem cu unt , vrei ???
Sper sa nu se interpreteze ca-n bancul cu VASILINA ...
Ti-l zic , daca nu-l stii
la 11.08.2011, 19:20
eu nu-l stiu
la 11.08.2011, 19:37
Faina cremaa Si eu vreau sa stiiiiu bancuuuuu
la 11.08.2011, 19:41
Beeeeeeeeeeeeei , da' ma amendeaza admini
Doi homo gay fac sex ... cand se termina repriza unul il intreaba pe celalalt ,, bai , nu vrei si cu vasilina ? celalalt sperand c-o fi mai bine , raspunde afirmativ , asa ca primul zice : auzi ba VASILINA , ca vrea si cu tine
Acesta nu este un banc culinar (scz de c c ) , deci trebuie tratat ca atare
la 11.08.2011, 20:01
asta a fost un banc culinar

Vezi toate comentariile (24)

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or