Ingrediente
- 1,5 kg de piersici
- 350-400 gr zahar(in functie de kt de dulci sunt piesicile)
- sucul de l1/2 de lamaie
Mod de preparare
spalam piersicile,le curatam,le scoatem samburii si le taiem bucatele mici.intr-o oala punem piersicile,zaharul si sucul de lamaie.punem la foc mic si amestecam din cand in cand.dupa primele 30 de min putem face proba farfurioarei;punem pe o farfurie si lasam la racit,dak intoarcem farfuria si nu curge e gata,dak nu mai lasam sa fiarba la foc mic pana e de consistenta dorita.spalam si sterilizam borcanele in cuptor,dupa care punem dulceata ,capacul si le punem cu fundul in sus pana a 2 a zi.
Daca ti-a placut reteta noastra "Dulceata de piersici" nu uita sa-i faci un review.
Retete asemanatoare
Comentarii (12)
|