Friptura de pui la ceaun

Postat de rocsi_1612 in Pui
9 Aug 2010 | 20299 vizualizari

Sambata cand a venit Ionix cu familia la mine am pregatit cate ceva printre care si aceasta friptura la ceaun...s-au lins pe degete..si ea o sa va confirme ca nu mint....

Ingrediente

  • 7 pulpe de pui
  • 1 ceapa mare
  • 2 rosii
  • piper
  • vegeta
  • boia de ardei
  • ulei
  • 10 catei de usturoi.

Mod de preparare

Pulpele de pui se spala bine de tot si se taie in doua.

intr-un ceaun se pune putin ulei la incins.

se adauga pulpele de pui ,se acopera cu un capac si se rumenesc pe ambele parti putin.

dupa ce s-au rumenit putin,se acopera cu apa.

se condimenteaza cu piper,boia de ardei si piper.

ceapa se curata si se toaca marunt.

rosiile se spala,se scote cotorul si se taie felii pe rotund.

dupa ce s-au facut cam pe jumatatese pune si ceapa tocata si cate o felie de rosie pe fiecare bucata de carne...(rosia ajuta sa prinda o crusta si sa faca mai crocante pulpitele).

acoperiti iar si lasati pana e aproape gata.

curatati usturoiul ,il taiati felii si si il puneti in ceaun.

il mai lasati cam 10 min si e gata de servit.

ei au papat cu gogosari in otet si conopida.

 

 

Daca ti-a placut reteta noastra "Friptura de pui la ceaun" nu uita sa-i faci un review.

Retete asemanatoare

Comentarii (27)
Retete similare

Rulouri din piept de pui invelite in bacon

Postat de Pungasa_Rogue

Rulouri din piept de pui invelite in bacon

Se da drumul la cuptor pentru a se incalzi. Pieptul de pui se spala, se bate putin cu ciocanul si se da cu sare si cu condimente. Se asaza doua felii de bacon pe un tocator, se pune o felie...

Citeste continuarea

Tocana cu pui crescut la curte

Postat de Constelatialeu

Tocana cu pui crescut la curte

Mai intai am pus la fiert bucatile de pui,din zeama respectiva am facut o supa cu galusti.Cand au fost fierte bine,le-am scos pe o farfurie si m-am apucat sa pregatesc tocana.Am curatat si spalat...

Citeste continuarea

Comentarii

la 09.08.2010, 12:13
tot vreau si eu sa imi cumpar un ceaun.....
la 09.08.2010, 12:18
Mmmm,ce bun e
la 09.08.2010, 12:19
arata bine, ela de unde sa ti-l cumperi?
la 09.08.2010, 12:29
si eu vreau ceaun, am si vazut, dar inca nu i-a venit randul.... iese friptura o nebunie.....
la 09.08.2010, 12:42
este la selgros,in jur de 100lei,a fost la oferta la 70lei si nu mi-am luat....depinde si de marime,am vazut si la metro

Vezi toate comentariile (27)

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or