Ingrediente
Aluat:
- 500 g faina
- O margarina
- 125 g zahar pudra
- 3 galbenusuri
- Un praf de sare
- O lingurita de bicarbonat
- O lingura de otet
Crema:
- O margarina
- 150 g zahar
- 2 linguri de cacao
- Esenta de rom
Glazura:
- 100 g ciocolata
- 2 linguri de ulei
Mod de preparare
· Se freaca margarina, dupa care se adauga zaharul, galbenusurile, Bicarbonatul stins in otet si faina
· Se amesteca pana se obtine un aluat omogen
· Se intinde o foaie subtire si se decupeaza cu forme
· Se pun formele obtinute in tava si se baga la cuptorul incins
· Se lasa la cuptor pana se rumenesc putin pe margini
· Dupa ce se scot din tava se lasa la racit
· Pentru crema se mixeaza toate ingredientele intr-un bol, pana se omogenizeaza
· Se formeaza perechi din ciscuiti, si se umple cu crema
· Pentru glazura se pune ciocolata la topit pe baie de apa, cand s-a topit ciocolata se adauga uleiul
· Se scufunda in ciocolata fiecare isler, doar un biscuit, se pune pe deasupra bombonele decorative
· Se lasa sa se raceasca glazura si sunt gata pentru a fi serviti
Daca ti-a placut reteta noastra "Isler" nu uita sa-i faci un review.
Comentarii (31)
|