Mascarpone Cheesecake

Postat de butoiaurora76 in Prajituri
22 Mai 2012 | 8181 vizualizari

Ingrediente

  • 2 cutii crema de branza Hochland sau Philadelphia (sa nu fie sarata)
  • 2 cutii Mascarpone
  • 4 oua
  • o cana de zahar
  • coaja si zeama rasa de la o lamaie
  • 250 g biscuiti
  • trei sferturi pachet unt
  • 1 esenta vanilie

Mod de preparare

Biscuitii se dau prin masina de tocat si apoi se framanta cu untul topit formandu-se un blat subtire care se coace la cuptor timp de 10 minute intr-o forma de tort cu peretii detasabili unsa in prealabil cu unt.

Crema de branza se mixeaza bine cu zaharul apoi se adauga mascarpone, se mixeaza in continuare, apoi cate un ou, se amesteca la viteza mica dupa fiecare.

Se toarna compozitia peste blatul de biscuiti si forma cu cheesecake-ul se pune intr-un vas cu apa la cuptor si se coace vreo jumatate de ora pana se face crusta galbena.

Se orneaza dupa preferinta cu fructe, topping de fructe, caramel, etc.Eu am turnat topping de zmeura si glazura de ciocolata si va garantez ca este o combinatie delicioasa.

Daca ti-a placut reteta noastra "Mascarpone Cheesecake" nu uita sa-i faci un review.

Retete asemanatoare

Comentarii (16)
Retete similare

Cheesecake japonez cu mascarpone - Varianta delicioasă care te va cuceri

Postat de Bucataras

Cheesecake japonez cu mascarpone - Varianta delicioasă care te va cuceri

Cum se prepara acest Cheesecake japonez cu mascarpone - Varianta delicioasă care te va cuceri: Amestecă într-un bol iaurtul, brânza mascarpone și zahărul. Adaugă cafeaua...

Citeste continuarea

Cheesecake cu dovleac si mascarpone - Deliciu fin si aromat

Postat de oanapl

Cheesecake cu dovleac si mascarpone - Deliciu fin si aromat

Cum se prepara acest Cheesecake cu dovleac si mascarpone - Deliciu fin si aromat Dovleacul se taie felii și se coace la 200 grade C, pentru 30 de minute, apoi se lasă să se răcească...

Citeste continuarea

Comentarii

la 22.05.2012, 16:41
cu asa ingrediente,sigur e buna
bun venit
la 22.05.2012, 16:43
la 22.05.2012, 16:54
superrr bine ai venit!
la 22.05.2012, 17:00
Ce simpatica e , ca o tabla de sah rotunda
Bine ai venit !!!
Mi-ar face placer sa stiu in ce regiune locuiesti
la 22.05.2012, 17:30
bun venit

Vezi toate comentariile (16)

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or