Mucenici
Postat de sufletista in Dulciuri 4 Mar 2011 | 9056 vizualizari
este prima mea reteta de mucenici,sper sa le placa copiilor,este prima data cand mananc,
Inapoi la reteta
|
Comentarii (29)
la 04.03.2011, 21:02
mihaela
la 04.03.2011, 21:03
kamy,am sa incerc data viitoare
la 04.03.2011, 21:15
Sufletista noastra draga....
..mucenicii se mananca in 9 martie,se bea si vin rosu ca sa fii sanatos si norocos tot anul...Asa se spune din stramosi,si la noi in zona se mai spune ca cine papa acesti mucenici,bea vin rosu si face curatenie in casa vor fii mai imbelsugatii,mai curati si mai paziti de D-zeu..
Ti-au iesit tare bine mucenicii,cred ca sunt foarte buni si aromati..
la 04.03.2011, 21:41
au fost foarte aromati si buni,pentru prima data mia iesit destul de bine,eu sunt catolica si la noi nu se sarbatoreste,
la 04.03.2011, 21:42
care sunt mai buni fierti sau facuti in casa la cuptor?
la 04.03.2011, 22:00
depinde de zona tarii din care provii! eu sunt munteanca si , ca atare prefer mucenicii muntenesti ( cei pe care i-ai facut si tu), dar nu de putine ori am incercat si varianta moldoveneasca-dar...e altceva- e un fel de corn cu multa nuca si miere!
la 04.03.2011, 22:10
se mananca si fierti si la cuptor...nu exista termen de comparatie
cele facute in cuptor sunt din aluat de cozonac iar cand sunt gata se inmoaie partea de sus in miere si nuca macinata
mama facea de ambele feluri
la 04.03.2011, 22:16
Lau scumpa...dupa parerea mea si sfintisorii moldovenesti dar si cei muntenesti au farmecul lor...eu pentru ca ii iubesc si pe unii si pe altii fac ambele variante, la fel ca si tine la cei muntenesti pun si scortisoara si coaja de portocala si cacao...ce nu fac...nu pun faina pentru ca ei deja sunt fainosi( parerea mea este ca nu e nevoie), si ce pun in plus este nuca macinata care le da un gust special...pe cei moldovenesti ii fac din aluat de cozonac si ii insiropez bine de tot cu miere....te pup si felicitari pentru mucenicii deliciosi
la 04.03.2011, 23:40
Ce pofta mi-ai facut,deabia astept 9 Martie sa fac si eu.Eu fac si din aluat de cozonac si mucenici fierti.Acum mananc de la tine sa-mi mai treaca pofta
tare buni
la 05.03.2011, 18:44
va multumesc fetelor pentru tot
la 05.03.2011, 18:45
am sa ii incerc si pe cei moldoveni,eu din moldova vin,
la 07.03.2011, 10:11
mamaie
COMENTEAZA