Negresa cu inima de cocos

Postat de miha in Prajituri
18 Iun 2009 | 14438 vizualizari

O prajitura ciocolatoasa si foarte foarte buna.Aviz ciocoholicilor! :)) Reteta preluata de la Laura Adamache si ajustata dupa ce-am avut la dispozitie :)

Ingrediente

  • 6 oua
  • 200 g unt
  • 300 g ciocolata amaruie
  • 200 g faina
  • 300 g zahar
  • 1 pliculet praf copt
  • Pentru "inima" de cocos:
  • 300 g lapte condensat indulcit
  • 100 g nuca de cocos

Mod de preparare

Topim ciocolata cu untul la foc mic.Stingem focul,adaugam tot zaharul si amestecam.Lasam la racit si cand compozitia este calduta adaugam ouale,pe rand,amestecand bine dupa fiecare.Adaugam si faina amestecata cu praful de copt si amestecam pana la omogenizare.

Amestecam laptele condensat cu nuca de cocos,pana se omogenizeaza.

Intr-o tava tapetata cu hartie de copt turnam compozitia cu ciocolata,apoi cu o lingura,din loc in loc "inima" de cocos.Cu ajutorul unui bat pentru frigarui,amestecam cele 2 compozitii.
Dam la cuptorul preincalzit la 180 grade pentru 45 minute sau faceti proba cu scobitoarea.

Creste foarte mult,de ma gandeam ca ar fi trebuit sa pun intr-o tava mai mare. :))

Daca ti-a placut reteta noastra "Negresa cu inima de cocos" nu uita sa-i faci un review.

Retete asemanatoare

Comentarii (7)
Retete similare

Negresa cu inima de cocos

Postat de postavaru

Negresa cu inima de cocos

Rupem ciocolata bucatele si punem pe foc mic impreuna cu untul si lasam sa se topeasca. Cand s-au topit stingem focul si adaugam zaharul. Amestecam pana se dizolva. Lasam apoi sa se racoreasca...

Citeste continuarea

Comentarii

la 27.06.2009, 21:46
dati foc cu prajitura ta cu tot
la 27.06.2009, 23:04
Cu mine ai fost foarte amabil(a) dar cu prajitura ce-ai avut?
la 28.06.2009, 17:48
wooow,un mesaj care geme de inteligenta. sa ni-l imaginam pe cimpanzeul care l-a scris (scuze tuturor cimpanzeilor): s-a asezat la calculator, a virit un deget in nas, apoi in gura si a tastat cel mai sprinten gind al sau. Apoi s-a culcat ca-i obosise neuronul ...
la 28.06.2009, 22:29
Eu cred ca aceasta cata ( a se citi catza ) nu cred ca merita alt apelativ in afara de cel pe care singur(a) si l-a atribuit.Sunt convinsa ca nu poti multumi pe toata lumea,sunt deschisa criticii,dar sa fie una constructiva.Ok,nu-ti place cum mi-a iesit prajitura.Spune-mi unde am gresit,arata-mi cum trebuia sa iasa si promit ca data viitoare ma voi stradui mai mult. Si ai curajul de a semna cu un nume adevarat,macar sa stiu pentru cine dau foc la bunatate de prajitura.
la 28.06.2009, 23:36
, buna asta cu catza ... eu jignisem cimpanzeii

Vezi toate comentariile (7)

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or