O cina usoara , dulce si ...cam orientala :D

Postat de jurnalulanei in Dulciuri
7 Noi 2010 | 8875 vizualizari

De cate ori cumpar praf de budinca imi reprosez toxicitatea lui,sau in fine, acele multe e-uri pe care prafurile de budinci le presupun. Si totusi, budinca imi place! Atunci, ce este de facut? O reteta pe care o am de la o doamna casatorita cu un iranian: budinca din faina de orez. In mare parte am urmat reteta doamnei,insa,cum nu mai consumam deloc zahar, l-am inlocuit cu indulcitor, si am mai facut unele mici modificari pe care le voi numi pe parcurs. A iesit mai buna decat imi imaginam, recunosc ca am fost cam sceptica...

Inapoi la reteta

Comentarii (16)

la 07.11.2010, 10:01
mmmmm bun
la 07.11.2010, 10:03
si noua ne place rodia, am descoperit-o in multe retete ale tale
la 07.11.2010, 10:09
si eu ador rodia... mai ales sucul de rodie in mancare, ma duce cu gandul la mancarurile libaneze....
la 07.11.2010, 10:57
foarte bine arata.si noua ne place rodia mult. Apa de trandafir unde ai gasit ca imediat mi se termina si nu mai gasesc...
la 07.11.2010, 11:07
Multumesc mult,Carla!
la 07.11.2010, 11:07
Asa este Bucataras Multumesc frumos!
la 07.11.2010, 11:08
Ionix, inca nu am pus in mancare dar ma tenteaza,si cred ca ...cat de curand va urma Multumesc, o duminica placuta!
la 07.11.2010, 11:11
Mitinita am luat de la Crangasi,pe linia lui 41, parca macelaria Halal ii spune 12 lei sticla, cam prin august am luat-o. O duminica placuta,tuturor!
la 07.11.2010, 11:51
mmm parca-i simt gustul ,apa de trandafiri.....super.si daca e de la macelaria ,,halal,,e musai a unui arab deci de la ea de acasa(si din cite stiu dl ala e din Siria)il tot dau pe la tv.
la 07.11.2010, 12:08
la sosuri este perfect... eu n-am facut in casa dar am mancat la restaurant... astept sa vad ce faci hehe
mersic... si tie-ti doresc o duminica frumoasa
la 07.11.2010, 15:56
Aziz,da este arab patronul. Multumesc frumos!
la 07.11.2010, 15:57
Ionix, ma bate gandul,sa vad ce inspiratiuni gasesc sau ce idei imi vin
la 07.11.2010, 16:16
stau in provincie,asa ca numai pe net daca gasesc ceva.Sau poate aduce si kauflandul pana atunci,ca vad ca orice le-am cerut au adus...mai putin ulei de susan
la 07.11.2010, 17:07
incearca si la plafar, poate au acolo, inclusiv uleiul de susan, sau poate aduc daca le sugerezi!
la 09.11.2010, 18:00
place si la mine!!!!

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or