Orez integral cu gaina, in vas de lut
Postat de ANCA in Pui 25 Apr 2010 | 13382 vizualizari
In ultimul timp,folosesc tot mai des vasele de lut si yenna la cuptor, mancarurile ies delicioase! Acest vas il am din Grecia si este pentru 2 portii.
Inapoi la reteta
|
Comentarii (14)
la 25.04.2010, 19:28
foarte bun ....
si interesanta ideea cu vasul de lut, cred ca trebuie sa il folosesc si eu mai des....
la 25.04.2010, 20:57
eu nu am vas din asta, trebuie sa-mi iau si eu, cred ca toate mancarurile pregatite in el ies delicioase
la 25.04.2010, 21:29
si eu folosesc orez integral si imi place tare mult.......................
la 25.04.2010, 21:33
musai vas de lut, Pusik, o sa vezi!
sarmalele sunt de mare exceptie facute in el, la fel ardeii umpluti!
la 25.04.2010, 21:37
anca sunt convinsa, inca mai dau tarcoale pe aici poate il pune bucataras in camara cu surprize
app vasul de lut este acelasi cu vasul roman?
la 25.04.2010, 21:40
Super,frumos prezentat.Am si eu vas de lut,dar nu prea am facut in el.Am sa-l scot din debara sa mai fac si in vasul de lut,mancare.Am facut si stiu ca iese buna mancarea in vasul de lut. 5 furculite de la mine.

la 25.04.2010, 21:55
Carmen, multumesc
Pusika, din cate stiu eu, da, sunt acelasi lucru
eu am 3 deja, 2 d-astea mici, si unul mare ca o cratita, avea si capac, dar l-am spart
. in acela fac sarmale, ardei, cantitati mai mari, il gasesti in retetele mele
la 25.04.2010, 22:37
Arata tare bineeee
la 25.04.2010, 23:45
foarte bun cu siguranta

la 26.04.2010, 07:10
ms anca
la 26.04.2010, 21:41
eu as manca tot orezul ala... sunt fan orez... da-mi orez si scapi de mine 

la 27.04.2010, 11:57

la 02.06.2010, 19:16
Am primit si eu in dar un vas de lut (pe care mi-l doream foarte mult), cu instructiunea ca atunci cand il voi folosi sa-l tin in apa rece. Am facut acest lucru, dupa care am preparat niste pui cu legume. Problema a aparut in momentul in care ne-am asezat la masa, cand am constatat ca mancarea are gust de pamant. Va rog sa-mi spuneti unde am gresit. Sunt disperata, si imi doresc sa folosesc acest vas. Este din acela ca o tava, cu capac. Va multumesc.
la 03.06.2010, 12:21
vasele bune nu se mai pregatesc inainte nicicum, sunt din lut, si sunt deja arse si pregatite ptr a fi folosite direct la cuptor, plus ca-s f grele, cu peretii grosi!...eu nu l-am pus in apa rece niciodata, este autentic de la Horezu cel mare, si mai am 2 mai mici din Grecia, nici p-alea nu le tin in apa, se comporta excelent si nu schimba gustul mancarii.. parerea mea este ca vasul tau e slab calitativ.. imi pare rau ca nu a iesit mancarea gustoasa cum ar fi trebuit..
COMENTEAZA