Pate din ficat de pui
Postat de Criss in Ficat 8 Mai 2016 | 13433 vizualizari
Azi am facut pate din ficat de pui, in special pentru Daria. Pe Alex nu reusesc sa-l conving sa manance ficatei sub nicio forma. Dar Daria mananca orice, din fericire. :) Numai ca am observat ca s-a cam saturat/plictisit de ficateii pe care ii gateam in fiecare saptamana si am zis ca ar trebui sa schimb ceva, asa ca i-am facut pate. Chiar nu stiu de ce n-am facut pana acum pate de ficat. E foarte bun, cremos, gustos si mult mai sanatos decat cel din comert, asa ca va recomand si voua sa-l incercati. Varianta mea e una destul de simpla, nu foarte condimentata pentru ca dupa cum spuneam mai sus, l-am facut indeosebi pentru Daria, dar voi puteti sa il mai imbunatatiti daca nu va place asa cum l-am facut eu.
Inapoi la reteta
|
Comentarii (17)
la 08.05.2016, 20:41
Bun si mult mai sanatos, asta este sigur...Nici eu nu mananc deloc ficatei, insa cand am facut pate am mancat, dar sa fiu sincera, nu as manca prea des nici pate. Parca tot se simte ficatul
..
la 08.05.2016, 20:42
Arata minuat!
De cand zic ca fac si eu
la 08.05.2016, 20:46
foarte bun
la 08.05.2016, 20:51
Tare mult imi place. 
la 08.05.2016, 20:52
Multumesc mult
la 08.05.2016, 20:53
Rocsi, ce-i drept nici eu nu ma dau in vant dupa ficatei, dar stiu ca sunt sanatosi pentru copii in special. Pe Alex nu am reusit sa-l fac sa manance ficatei, nici macar sa guste. Si nici pateul nu l-a gustat. Dar macar bebelina sa manance sanatos....deocamdata, ca mai tarziu cine stie cum se schimba si ea?
la 08.05.2016, 20:54
Andra, macar o data merita incercat, pentru ca se face repede, nu iti ia mult timp si cred ca merita.
la 08.05.2016, 20:58
Este foarte bine ca incerci sa le dai sa manance cat mai sanatos. Eu ficat nu am mancat niciodata, de cand ma stiu. Am gustat dar nu mi-au placut si de atunci nu am mai pus gura pe ei. Sunt multe chestii sanatoase pe care nu le mananc nici eu, recunosc. Insa am renuntat la alte lucruri, cum ar fi carnea prajita, cartofii prajiti (desi ii ador...gust 2-3 paie cand le mai fac alor mei, dar atat)....Alex al tau este mai mare si e mai greu sa il "pacalesti" acum, dar poate mai incolo, va renunta el la unele chestii care nu sunt prea ok. Nu ai de unde sti
la 08.05.2016, 21:03
Pe Alex n-am reusit sa-l pacalesc nici cand era mic.
Acum nici atat.
la 08.05.2016, 21:22
Ce nu iti place de mic, nu iti va placea nici mare. Pateul asta e nemaipomenit de bun
la 08.05.2016, 21:23
bun
la 08.05.2016, 22:02
Nici eu nu sunt fan ficat desi nu pot sa spun ca-mi displace,dar pateul il mananc
la 08.05.2016, 23:34
sanatos decat cel cumparat
COMENTEAZA