Scovergi si minciunele

Postat de divainbucatarie in Dulciuri
23 Noi 2010 | 32192 vizualizari

Imi aduc aminte cu drag de multe lucruri pe care doream sa le mananc in copilarie si unele din acestea voi incerca sa le fac si pentru copilul meu. Scovergile aveau cumva mirosul povestilor lui Creanga. Aveam mereu o cana de lapte cald langa ele si stateam cu fratele meu sa ne povestim cate in luna si stele… Mama le facea ori rotunde si simple (ca o lipie), ori ca niste fundite si le tapeta cu zahar pudra (unii le numesc minciunele). Oricum erau, noi le mancam cu mare placere.

Inapoi la reteta

Comentarii (17)

la 23.11.2010, 13:46
o gogosica abia astept sa pap..o sa fac de post intr-o zi
la 23.11.2010, 13:46
mama ne făcea mereu scovergi... ce bune erau
la 23.11.2010, 14:07
nu am mancat de mult sunt tare bune
la 23.11.2010, 14:30
Ce frumos si ce bun desert
la 23.11.2010, 14:51
Minunate.
la 23.11.2010, 15:15
bunica ne facea minciunele
la 23.11.2010, 18:07
minciunele!!
la 23.11.2010, 18:53
Va multumesc!!!
la 23.11.2010, 20:10
imi plac ambele!
la 23.11.2010, 20:33
la 23.11.2010, 21:46
Sunteti f dragute!!
la 23.11.2010, 22:20
de cand nu mai e mama...nu am mai mancat 5f
la 24.11.2010, 08:35
ce amintiri frumoase...si mama imi facea cand eram mica minciunele date prin zahar pudra si erau asa buuune! mersi pentru reteta!!!
la 24.11.2010, 13:39
draga kamy, poti incerca sa faci si tu, e f simplu!
la 24.11.2010, 13:40
cu mare drag dentistutza!

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or