Scovergi si minciunele
Postat de divainbucatarie in Dulciuri 23 Noi 2010 | 32192 vizualizari
Imi aduc aminte cu drag de multe lucruri pe care doream sa le mananc in copilarie si unele din acestea voi incerca sa le fac si pentru copilul meu. Scovergile aveau cumva mirosul povestilor lui Creanga. Aveam mereu o cana de lapte cald langa ele si stateam cu fratele meu sa ne povestim cate in luna si stele…
Mama le facea ori rotunde si simple (ca o lipie), ori ca niste fundite si le tapeta cu zahar pudra (unii le numesc minciunele). Oricum erau, noi le mancam cu mare placere.
Inapoi la reteta
|
Comentarii (17)
la 23.11.2010, 13:46
o gogosica abia astept sa pap..o sa fac de post intr-o zi

la 23.11.2010, 13:46
mama ne făcea mereu scovergi... ce bune erau
la 23.11.2010, 14:07
nu am mancat de mult sunt tare bune 









la 23.11.2010, 14:30
Ce frumos si ce bun desert









la 23.11.2010, 14:51
Minunate.
la 23.11.2010, 15:15
bunica ne facea minciunele 







la 23.11.2010, 18:07
minciunele!! 


la 23.11.2010, 18:53
Va multumesc!!!
la 23.11.2010, 20:10
imi plac ambele!
la 23.11.2010, 21:46
Sunteti f dragute!!
la 23.11.2010, 22:20
de cand nu mai e mama...nu am mai mancat
5f
la 24.11.2010, 08:35
ce amintiri frumoase...si mama imi facea cand eram mica minciunele date prin zahar pudra si erau asa buuune! mersi pentru reteta!!!

la 24.11.2010, 13:39
draga kamy, poti incerca sa faci si tu, e f simplu!
la 24.11.2010, 13:40
cu mare drag dentistutza!
COMENTEAZA