Aripioare pane la cuptor

Postat de Oana in Pui
6 Dec 2009 | 16235 vizualizari

Dupa snitele la cuptor si chiftelute la cuptor, am facut azi aripioare pane la cuptor, absolut delicioase!

Ingrediente

  • 4 aripioare
  • 1 ou
  • 2 linguri faina
  • 2 linguri cascaval ras
  • 1 lingura cu lapte
  • sare
  • piper
  • boia dulce/picant
  • marar uscat
  • pesmet
  • 50 g unt

Mod de preparare

Aripioarele se spala si se taie pe jumatate. Apoi se usuca pe un prosop de hartie.

Oul se bate si se amesteca cu faina, cascavalul, laptele si condimentele. Pesmetul se pune pe o farfurie.

Aripioarele se dau prin amestecul de ou, apoi prin pesmet si se aseaza intr-o tava tapetata cu hartie de copt. Untl se taie felii subtiri si se pune printre aripioarele de pui. Se baga tava in cuptor, la foc potrivit, pana se rumenesc pe o parte, apoi se intorc pe partea cealalta.

Ies atat de bune, numai asa fac si snitele cu pulpe dezosate, excelente!

Daca ti-a placut reteta noastra "Aripioare pane la cuptor" nu uita sa-i faci un review.

Retete asemanatoare

Comentarii (12)
Retete similare

Pui cu sos garam masala

Postat de xana

Pui cu sos garam masala

Portionam puiul si il uscam cu servetele absorbante, apoi il prajim il uleiul de masline pana se rumeneste putin. Adaugam apoi ceapa si usturoiul taiate marunt, sare dupa gust si amestecam...

Citeste continuarea

Tocanita de cartofi cu kaizer si carne de pui

Postat de CameliaComan

Tocanita de cartofi cu kaizer si carne de pui

Curatam cartofii de coaja, ii spalam si ii taiem bucati potrivite. Curatam ardeiul, il spalam si il taiem in cubulete. Curatam ceapa si o taiem pestisori iar morcovii in rondele. Feliile de kaizer...

Citeste continuarea

Comentarii

la 06.12.2009, 19:12
pune-mi si mie o portie te rog frumos si pune-mi ceva mai multe muraturi in special conopida te rog
la 06.12.2009, 19:40
atunci fac si eu maine pulpe ca aripi nu am si nu mai cumpar acum daca am pulpe
la 06.12.2009, 19:44
Rivka, m-am gandit la tine cand am pus conopida pe farfurie Pulpele de pui ies bune rau de tot
la 06.12.2009, 20:02
merciiiiiii , deja am scos 4 pulpe mari la dezghetat in frigider pe maine ca sunt beton...
abia astept... .
la 06.12.2009, 20:49
vreau si yo o portie

Vezi toate comentariile (12)

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or