Aripioare pane la cuptor

Postat de Oana in Pui
6 Dec 2009 | 16235 vizualizari

Dupa snitele la cuptor si chiftelute la cuptor, am facut azi aripioare pane la cuptor, absolut delicioase!

Ingrediente

  • 4 aripioare
  • 1 ou
  • 2 linguri faina
  • 2 linguri cascaval ras
  • 1 lingura cu lapte
  • sare
  • piper
  • boia dulce/picant
  • marar uscat
  • pesmet
  • 50 g unt

Mod de preparare

Aripioarele se spala si se taie pe jumatate. Apoi se usuca pe un prosop de hartie.

Oul se bate si se amesteca cu faina, cascavalul, laptele si condimentele. Pesmetul se pune pe o farfurie.

Aripioarele se dau prin amestecul de ou, apoi prin pesmet si se aseaza intr-o tava tapetata cu hartie de copt. Untl se taie felii subtiri si se pune printre aripioarele de pui. Se baga tava in cuptor, la foc potrivit, pana se rumenesc pe o parte, apoi se intorc pe partea cealalta.

Ies atat de bune, numai asa fac si snitele cu pulpe dezosate, excelente!

Daca ti-a placut reteta noastra "Aripioare pane la cuptor" nu uita sa-i faci un review.

Retete asemanatoare

Comentarii (12)
Retete similare

Curry verde thailandez cu pui, ciuperci si dovlecel

Postat de mitinita

Curry verde thailandez cu pui, ciuperci  si dovlecel

Se curata si se spala pieptul de pui si se taie in cuburi de marime egala. Dovlecelul de curata si se taie rondele. Ciupercile se curata si se taie, daca sunt prea mari. Se pune uleiul...

Citeste continuarea

Aripioare si cartofi noi la cuptor cu sos de marar

Postat de andaoana

Aripioare si cartofi noi la cuptor cu sos de marar

Pornim cuptorul pentru ca tot ce pregatim aici in afara de sos facem la cuptor. Ne mai trebuie doua tavi una pentru aripioare si una pentru cartofi . Aripioarele le spalam si curatam. Le...

Citeste continuarea

Comentarii

la 06.12.2009, 19:12
pune-mi si mie o portie te rog frumos si pune-mi ceva mai multe muraturi in special conopida te rog
la 06.12.2009, 19:40
atunci fac si eu maine pulpe ca aripi nu am si nu mai cumpar acum daca am pulpe
la 06.12.2009, 19:44
Rivka, m-am gandit la tine cand am pus conopida pe farfurie Pulpele de pui ies bune rau de tot
la 06.12.2009, 20:02
merciiiiiii , deja am scos 4 pulpe mari la dezghetat in frigider pe maine ca sunt beton...
abia astept... .
la 06.12.2009, 20:49
vreau si yo o portie

Vezi toate comentariile (12)

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or