Biban cu sos dulce- acrisor

Postat de Bunica in Peste
6 Aug 2010 | 7728 vizualizari

Biban de mare dupa reteta postata de mihaelar63, dar adaptat dupa gustul meu.

Ingrediente

  • 6 bucati biban de mare
  • 1 lamaie
  • 1 rosie
  • 4 catei de usturoi
  • maghiran
  • sare
  • piper
  • boia
  • 4 linguri ulei de masline
  • 1 ardei gras
  • 1 lingura Oyster Sauce ( sos de stridii)
  • 1 lingura Sweet & Sour (sos dulce -acrisor)
  • 1 lingura Worcester Sauce
  • 200 ml. vin alb

Mod de preparare

Se curata pestele, se despica, se spala.

Din zeama si coaja razuita de lamaie,cateii de usturoi zdrobiti, sare, piper, maghiran,ulei de masline, 200 ml. vin alb, boia ,1 lingura Oyster Souce, 1 lingura Sweet & Sour, 1 lingura Worcester Souce se face un sos. 

Bibanii se aseaza in tava, se pune ardeiul taiat fasii , se toarna sosul deasupre, se orneaza cu felii de rosie si se da la cuptorul incins pentru circa 45 minute.

 

Daca ti-a placut reteta noastra "Biban cu sos dulce- acrisor" nu uita sa-i faci un review.

Retete asemanatoare

Comentarii (22)
Retete similare

Salată rapidă de paste

Postat de ela2015

Salată rapidă de paste

Fierbem pastele conform instrucţiunilor de pe ambalaj (într-o oală, punem o cantitate suficientă de apă şi o dăm la foc  mediu; când apa a început să fiarbă...

Citeste continuarea

Peste prajit in crusta de aluat cu bere

Postat de simona72

Peste prajit in crusta de aluat cu bere

Pestele daca este congelat, se lasa la dezghetat de seara pana dimineata in frigider. Se clateste cu apa rece, se tamponeaza cu servetele de bucatarie. Se taie bucatile de peste de grosimea unui...

Citeste continuarea

Comentarii

la 06.08.2010, 12:14
super bunicuta dar poza ?cred ca e minunat asa ca 5 furcu dar vreau poza
la 06.08.2010, 12:15
gata sa reglat cu poza super bunica deci e al meu nu?tot nu las nimic la fete mai ales ca azi e post dar cu dezlegare la peste
la 06.08.2010, 12:15
la 06.08.2010, 12:17
mare mancatoare de peste e al tau tot, ca se mananca peste astazi Esti tare nerabdatoare !Astazi este Schimbarea la Fata a Domnului ( dezlegare la peste)
la 06.08.2010, 12:21
Nadina,lasa-mi si mie o codita macar!

Vezi toate comentariile (22)

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or