Chiftelute de dovlecei cu quinoa

Postat de andaoana in Mancaruri de legume
8 Iul 2015 | 20549 vizualizari

Piata e plina de dovlecei si trebuie sa profitam de ei. Ii putem face pane, umpluti , supa/ciorba , ghiveci dar eu va propun azi o reteta putin inedita : chiftelute la cuptor cu quinoa si sos de iaurt .

Ingrediente

  • -500 gr dovlecei razuiti
  • -150 gr quinoa fiarta
  • -2 fire ceapa verde
  • -1 fir de usturoi verde sau 2-3 catei usturoi
  • -marar verde
  • -2 oua
  • -2 linguri pesmet
  • -sare
  • -piper
  • Pt sos
  • -50 ml iaurt
  • -1 usturoi verde
  • -sare
  • -curcuma (optional) sau boia

Mod de preparare

Dovleceii ii curatam de coaja si ii dam pe razatoarea mica . Ii presaram cu sare (nu foarte multa ) si ii lasam sa stea cam 30 minute .

Ceapa, usturoiul si mararul le curatam si le spalam bine . Le tocam marunt si le punem intr-un bol .

Quinoa (aproximativ 50 gr seminte de quinoa nefiarta) o spalam cu apa rece si o punem la foc in apa cu sare (raportul este de 1 la 3 ) , o lasam sa fiarba 10 minute si apoi acoperita o mai lasam sa stea 10 minute . O punem in strecuratoare si o lasam deoparte.

Dovlecei ii stoarcem in maini de apa pe care au lasat-o si ii punem peste verdeturi . Adaugam si pesmetul  iar peste ele punem quinoa fiarta , ouale batute usor si condimentele .Daca vi se pare prea moale mai puneti pesmet.  Omogenizam bine si formam chiftelute de marimea unei caise. Le aplatisam putin si le asezam pe o tava tapetata cu hartie de copt si unsa cu unt.

Dam tava la cuptor la 180 grade pe functia grill , le lasam 15 minute apoi le intoarcem si mai lasam 15 minute .

Facem sosul amestecand iaurtul cu usturoiul tocat , sare , piper si optional boia sau curcuma (pt culoare).

Sunt bune calde , dar si reci a doua zi.

 

 

 

 

 

Daca ti-a placut reteta noastra "Chiftelute de dovlecei cu quinoa" nu uita sa-i faci un review.
Comentarii (16)
Retete similare

Urzici cu ou si smantana

Postat de Irina

Urzici cu ou si smantana

Am curatat urzicile si le-am spalat bine, sub jet de apa rece. Le-am pus la oparit intr-un vas cu apa clocotita, doar pentru cateva minute. Am scurs urzicile si le-am inabusit impreuna cu ceapa...

Citeste continuarea

Spaghete cu sos de vinete

Postat de Irina

Spaghete cu sos de vinete

Imi plac foarte mult pastele. Imi plac foarte mult si legumele, asa ca am facut o combinatie intre ele. Va garantez ca a iesit ceva deosebit. Am folosit spaghete mai subtirele, unele care fierb...

Citeste continuarea

Comentarii

la 08.07.2015, 10:48
Bun si sanatos!
la 08.07.2015, 10:51
imi plac chiftelutele de dovlecei
la 08.07.2015, 10:51
bun bun :_bd
la 08.07.2015, 10:58
Îmi place dovlecelul sub orice formă!
la 08.07.2015, 11:05
Trebuie sa fac si eu!

Vezi toate comentariile (16)

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or