Ciocolata de casa cu lapte condensat

Postat de Brindusa in Prajituri
22 Dec 2011 | 17290 vizualizari

De multe ori am incercat sa fac ciocolata de casa, dar pentru ca laptele praf nu era bun nu s-a intarit. Am cautat mult o reteta care sa se fac fara lapte praf, pana cand am ajuns pe site-ul Joy of baking. Acolo gasiti tot felul de dulciuri, inclusiv ciocolata cu lapte condensat. Care a iesit (conform spuselor sotului meu, mare mancator de ciocolata): Mai buna decat Milka. Cu alte cuvinte merita sa o incercati.

Ingrediente

  • 400 ciocolata neagra, de 55 %
  • 400 ml lapte condensat 
  • 20 g unt
  • 300g mix de alune (migdale, fistic, alune de padure)

Mod de preparare

Prajeste uscat alunele, in cuptor.

Taie ciocolata mic. Intr-o tava mica (15 cm x 20 cm) pune folie de aluminiu, in asa fel incat sa depaseasca marginile.

Amesteca ciocolata, laptele condensat si untul. Topeste-le la baia de aburi, la foc mediu, incet, ca sa nu se taie. Amesteca din cand in cand.

Cand totul e topit, amesteca inauntru alunele (poti pune si 1/2 lingurita de piper verde macinat daca vrei sa fie spicy).

Toarna ciocolata in tavita si lasa-o sa se intareasca la temperatura camerei.

Tai-o bucati cu un cutit ascutit.

Ciocolata se poate pastra in frigider.

Daca ti-a placut reteta noastra "Ciocolata de casa cu lapte condensat" nu uita sa-i faci un review.

Retete asemanatoare

Comentarii (11)
Retete similare

Biscuiți din 3 ingrediente - Super rapizi și delicioși

Postat de Bucataras

Biscuiți din 3 ingrediente - Super rapizi și delicioși

Cum se prepara acesti Biscuiți din 3 ingrediente - Super rapizi și delicioși: Tapetează tava de aragaz cu hârtie de copt. Pune într-un bol amidonul de porumb și laptele...

Citeste continuarea

Înghețata de ciocolată - Deliciu de vară

Postat de RODIMUR

Înghețata de ciocolată - Deliciu de vară

Cum se prepara Înghețata de ciocolată - Deliciu de vară Se mixează smântâna până ce începe să se îngroașe puțin, după care se adaugă cele două...

Citeste continuarea

Comentarii

la 22.12.2011, 20:11
fain ti`a iesit..eu am facut`o praf de am mancat`o cu lingurita))
la 22.12.2011, 20:17
buna trebuie sa mai fie.
la 22.12.2011, 20:55
la 22.12.2011, 21:10
cred si eu ca iese delicioasa!!!
la 22.12.2011, 21:14
buna

Vezi toate comentariile (11)

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or