Ingrediente
- 600 g fleica vitel
- 2 linguri ulei
- 2 morcovi
- 2 cepe
- 1 telina
- 1 gogosar
- 1 lingurita pasta iute de ardei
- 1 lingurita boia rosie de ardei
- 2 fire leustean uscat
- 1 pahar bulion rosii
- 2 oua
- faina alba
- sare
- frunze telina
Mod de preparare
- Pentru inceput se curata fleica de vitel de pielite, se spala, se taie cuburi.
- Puneti cuburile de carne la fiert in tr-o oala cu 3 l apa. Sarati. Spumati daca este nevoie.
- Legumele se curata, se spala si se taie cubulete. Se calesc intr-o tigaie cu putin ulei. Adugati boiaua si pasta de ardei.
- Se amesteca legumele sotate si firele de leustean cu carnea ce fierbe in oala
- Dupa 20 minute incercati sa vedeti daca carnea si morcoul sunt patrunse.
- Se bat ouale spuma, se sareaza si se omogeizeaza cu faina alba. Compozitia trebuie sa fie de consistenta unei smantani grase.
- Se pun galuscute subtiri in ciorba cu ajutorul unei linguri pe care o treceti de fiecare data prin lichidul fierbinte.
- Adugati bulionul si mai fierbeti 5 minute. Scoateti firele de leustean afara din oala.
- Sarati daca mai este nevoie si serviti ciorba decorata cu frunzulite de telina verde.
Daca ti-a placut reteta noastra "Ciorba de vitel cu galuscute" nu uita sa-i faci un review.
Comentarii (17)
|