Dovlecei umpluti cu cus-cus in sos de rosii

Postat de medioto59 in Aperitive / Garnituri
16 Oct 2010 | 11560 vizualizari

by Nadina.................un deliciu Nadina.

Ingrediente

  • 1 dovlecel
  • 2 linguri cus-cus
  • 1 morcov
  • 1 ceapa
  • 2 rosii
  • 50 g cascaval
  • unt cat o nuca
  • ulei
  • sare,piper

Mod de preparare

Se spala dovlecelul, se taie in doua pe lungime si apoi cu ajutorul unei lingurite se scobeste.Condimentam cu sare si punem cele doua jumatati intr-un vas cu apa si lasam sa dea in cateva clocote pana cand dovlecelul incepe sa se inmoaie putin( nu trebuie lasat decat 3-5 min.)dupa care scoatem cu ajutorul unei palete si lasam la scurs.Intr-o tigaie sotam ceapa taiata marunt, morcovul dat prin razatoare si miezul de la dovlecel.

Separat ,intr-un vas punem putina apa cu sare la fiert.Cand da in clocot tragem de pe foc si punem cus-cus-ul si untul.Amestecam bine si lasam acopertit circa 10 min. dupa care adaugam amestecul pe care l-am sotat , condimentam dupa gust cu sare si piper si amestecam.Lasam putin sa se racoreasca si intre timp intr-o tigaie cu putin ulei sotam rosia decojita si data prin razatoare.

Punem intr-un vas jumatatile de dovlecel, le umplem cu compozitia de cus-cus peste care adaugam 1-2 linguri sos de rosii si apoi presaram cascaval din belsug.Sosul de rosii care ramane il turnam in tava si apoi dam la cuptor si tinem pana cand cascavalul se topeste si se rumeneste frumos.

Un deliciu..........pofta buna!

Daca ti-a placut reteta noastra "Dovlecei umpluti cu cus-cus in sos de rosii" nu uita sa-i faci un review.

Retete asemanatoare

Comentarii (34)
Retete similare

Aperitiv rapid

Postat de Adrian2016

Aperitiv rapid

      Fiecare felie de franzela am uns-o pe o parte cu unt si am asezat-o pe hartia de copt cu care am tapetat tava cuptorului.Deasupra am uns felia de paine cu crema de...

Citeste continuarea

Aperitiv cheesecake cu avocado si somon afumat

Postat de simona72

Aperitiv cheesecake cu avocado si somon afumat

Blatul de biscuiti: se pun biscuitii intr-un robot si se maruntesc. Se adauga untul si putin lapte si se amesteca. Nu este nevoie de adaos de sare deoarece am folosit biscuiti sarati. Crema de...

Citeste continuarea

Comentarii

la 16.10.2010, 22:20
place dar numa' pentru mine.
cum intreaba cezar? )
la 16.10.2010, 22:22
faaaaaaaaaaaatoooooooooo, ce misto suuuuuuuuuunt
la 16.10.2010, 22:24
ce frumosi sunt
la 16.10.2010, 22:26
ce bine arataaaaaaaaa
la 16.10.2010, 22:33
are carnita?....gaby sa stii ca si eu am facut numai pentru mine

Vezi toate comentariile (34)

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or