Fond brun de vita
Postat de Sylvia in Sosuri 16 Feb 2015 | 10344 vizualizari
Fondul de vita este de nelipsit din gastronomia franceza, daca vorbim de sosuri pentru carne, ( sos de piper, sos bordelaise, sos de ciuperci ) avem nevoie de o baza de fond , la orice carne de vita sau vanat mijotata indelung fondul de vita este de nelipsit. Secretul unui bun bœuf bourguignon , vita marengo....este un bun fond de vita si multa rabdare.
Este relativ usor de facut doar ca necesita un timp mare de preparare .
Inapoi la reteta
|
Comentarii (17)
la 16.02.2015, 13:26
ce interesant, are o culoare tare faina de la carnea si legumele caramelizate
la 16.02.2015, 13:32
La favorite!
la 16.02.2015, 14:20
multumim ca impartasesti cu noi! eu as fi as la asa ceva ca si asa uit mancarea pe foc 
glumesc!
chiar prinde bine sa te avem langa noi!
la 16.02.2015, 14:34
super
la 16.02.2015, 14:41
la 16.02.2015, 15:23
Am notat la "carnetel".
Multumim
la 16.02.2015, 15:41
Ce bine arata!
la 16.02.2015, 15:42
Super!
Mulțumim!
la 16.02.2015, 15:50
Fondul de pui, de vita, de legume si fumeu-ul de peste sunt 4 baze fara de care sincera sa fiu nu se poate face cu adevarat mancare buna. Daca o sa le testati si o sa vedeti diferenta intre o mancare facuta cu apa, legume si arome artificiale sau o mancare facuta cu legume gatita corect, fond ca baza de gatire... nu exista comparatie
la 16.02.2015, 15:54
Inclusiv la o friptura innabusita, de exemplu. Daca adaugati apa in loc de fond ea va dilua aas cum e logic o parte din arome si va extrage in acelasi timp o mare parte din aroma carnii ca sa absoarba gust. In schimb daca se lucreaza cu fond , aroma in sine nu se dilueaza ci din contra se imbogateste iar carnea nu absoarbe apa ca se gateasca ci absoarba aroma fondului care ii imbogateste gustul. A fost explicatia pe care am avut-o eu de la primul mare chef cu care am lucrat cand faceam scoala de bucatari si mi-am dat seama ca are perfecta dreptate, este de fapt o dubla utilitate , fondurile sunt un "must" in bucataria adevarata, sper sa vad pe viitor ca din ce in ce mai multa lume le foloseste
la 16.02.2015, 16:56
Multumim
la 16.02.2015, 19:00
Sylvia, am vazut parca la Jamie ca facuse un fond din asta de pui si apoi cu legumele si carnea ramase dupa strecurare le-a dat printr-o sita si a obtinut o crema, a subtiat-o apoi cu fond si i-a iesit un fel de sos pentru friptura. Zic gresit? ca nu mai tin minte exact cum era treaba
Si facuse fondul cu resturi si carcasa de la un pui la cuptor
la 16.02.2015, 21:48
Am vazut cateva reteta de fond, intr-o zi, pe Paprika...Fain!
la 19.02.2015, 09:15
Uite ca am mai invatat ceva!! eu doar le fierbeam nu le si caramelizam...dupa caramelizare se fierb toate care le avem in tava sau fierbem doar sosul simplu?Intreb ca sa fiu sigura
COMENTEAZA