Gaina nasilor

Postat de rocsi_1612 in Pui
4 Mai 2011 | 13640 vizualizari

La noi in Moldova este o traditie la nunti,si anume jucatul gainii nasului.Aceasta se aranjeaza cat mai frumos.Una din bucataresele de la nunta vine cu gaina aranjata,zice anumite strigaturi,apoi nasul trebuie sa negocieze cu bucatareasa pentru a-i da gaina.De obicei in momentul cand se aduce gaina,se aprind si niste flacari,au cei de la restaurant niste chestii din inox si in alea se pune spirt si se da foc,dar asta numai daca iti accepta cei din restaurant....acest moment are loc cam pe la 2-3 dimineata,dupa ce se termina de gustat din toate meniurile,si inainte de a da tortul...Este a 2 a oara cand aranjez o gaina pentru nunta!!!Sincer nu ma pricep la stirgaturi,mama le are cu astea dar va pot zice una care am auzit-o la nunta fratelui meu:Gaina cu patru oua,nunul are numai doua..u iu,iu,iu,iuuuu!!!!!!

Inapoi la reteta

Comentarii (68)

la 04.05.2011, 12:44
la 04.05.2011, 13:02
frumos
la 04.05.2011, 13:03
Aici e o poveste frumoasa...traditia romaneasca...si vorba cu mai multe intelesuri...Rocsi...ai rumenit-o de-ai zapacit-o...frumoasa-i tare!!!!! in rest...distractie maxima la commenturile cu subinteles
la 04.05.2011, 13:05
Ah...cu tigara uite ca nu-s de acord...cu ce-a gresit biata gaina sa-i fie intoxicati plamanii Mai bine ar flamba-o
la 04.05.2011, 13:07
ce frumoasa Rocsi
la 04.05.2011, 13:10
@distractie maxima la commenturile cu subinteles@ tu Ruxy dar Rocsutza ne-a dat startul inca din introducere uite: @Gaina cu patru oua,nunul are numai doua@
la 04.05.2011, 13:13
Am constatat
la 04.05.2011, 13:16
cine-i ,,nunul,,sa-l cautam sa fim sigure ca are doar 2
la 04.05.2011, 13:18
varianta de raspuns la ,,cocosul nasei unde-i,,....,,langa oua,,
la 04.05.2011, 13:21
bun si asta Mona
la 04.05.2011, 13:23
sunteti de nu se poate!
la 04.05.2011, 13:25
nu mai spun nimic,, ca se interpreteaza!
la 04.05.2011, 13:26
vai fetelor rocsi arata super
la 04.05.2011, 13:34
bai nu imi mai invartiti cuvintele ca va bat eu nu am dat nici un start v-am zis o simpla strigatura..ce sa fac daca alta nu am stiut
la 04.05.2011, 13:35
hai ma ruxy xa o tigara in viata nu ii face rau la plamani o duc pe urma la raze si ii drau tratament daca se imbolnaveste

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or