Gaina nasilor

Postat de rocsi_1612 in Pui
4 Mai 2011 | 13640 vizualizari

La noi in Moldova este o traditie la nunti,si anume jucatul gainii nasului.Aceasta se aranjeaza cat mai frumos.Una din bucataresele de la nunta vine cu gaina aranjata,zice anumite strigaturi,apoi nasul trebuie sa negocieze cu bucatareasa pentru a-i da gaina.De obicei in momentul cand se aduce gaina,se aprind si niste flacari,au cei de la restaurant niste chestii din inox si in alea se pune spirt si se da foc,dar asta numai daca iti accepta cei din restaurant....acest moment are loc cam pe la 2-3 dimineata,dupa ce se termina de gustat din toate meniurile,si inainte de a da tortul...Este a 2 a oara cand aranjez o gaina pentru nunta!!!Sincer nu ma pricep la stirgaturi,mama le are cu astea dar va pot zice una care am auzit-o la nunta fratelui meu:Gaina cu patru oua,nunul are numai doua..u iu,iu,iu,iuuuu!!!!!!

Inapoi la reteta

Comentarii (68)

la 04.05.2011, 13:36
la 04.05.2011, 13:39
Ia de-aici strigaturi

http://youtu.be/ShfOnSgI_J4
la 04.05.2011, 13:47
ce tareeeeeee, Rocsiii!!! si strigatura ))
la 04.05.2011, 13:59
Rocsi si in zona Bistritei de unde e sotul meu, se face asa....e tare faina poanta asta cu gaina.Acolo se da gaina la cuplul de nasi si chiuiturile sunt pentru amandoi...
De abia astept inceputul lui iulie cand copiii mei vor fi nasi acolo sa ne mai distram putin... Si nasa trebuie sa dea un raspuns...
la 04.05.2011, 14:07
da, si aici e la fel, se da gaina pt nasi.
am murit de ris, sunteti tare hazlii,
eu sper sa nu dea finii gaina anul asta la nunta, ca e jale...
la 04.05.2011, 14:09
rocsi_1612 esti din falticeni??? nu pot sa cred de acolo sunt si eu
la 04.05.2011, 14:10
ruxy
-multumesc anamaria
-da pai acum nu toata lumea mai pastreaza obiciurile ca s-a modernizat cam tot..dar e frumos sa mai vezi asemenea momente
la 04.05.2011, 14:11
da alice din falticeni...superrr nu stiam ca esti de aici..dar vad ca acum traiesti in iasi
la 04.05.2011, 14:12
prin ce zona stateai in falticeni?
la 04.05.2011, 14:35
sunt din falticeni, acum stau in Iasi de ...nu mai stiu citi multi, multi ani.
la falticeni mai stau ai mei. in centru-centru.. la blocul de vizavi de ceas, pe republicii
la 04.05.2011, 14:35
am ajuns tarziu dar traditii cu cocosi nu sunt
la 04.05.2011, 15:56
daca va e dor de dansul gainii http://www.youtube.com/watch?v=4niodKZZ2Iw .....iuiuiuuu si eu sunt din moldova e frumos cand se joaca gaina imi place mult
la 04.05.2011, 15:59
Tare strigatura Si yummi arata gaina
la 04.05.2011, 16:01
m-am uitat de nush cate ori la dansul gainii acu si mi s-a facut dor de o nunta
la 04.05.2011, 16:47
Faina gaina ta Roxy
De mult timp nu am mai vazut o ,,gaina '' va aduc in vizor una din Ardeal
http://www.hopa.ro/video-filme/Animale/27311/Dansul+gainii! Urmatoarea e mai...., dar asa e la distractie , pe mine m-au incantat costumele [ chiar cele ale cailor ] si cusaturile http://www.youtube.com/watch?v=TIpxEakfGT0&feature=related

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or