Gem de capsuni
Postat de Bunica in Dulceata / Gem 29 Mai 2009 | 23623 vizualizari
Dulce si parfumat tocmai bun pentru clatite.
Inapoi la reteta
|
Comentarii (18)
la 14.06.2009, 12:03
de ce se pune rece in borcane? Eu stiam ca se pune calda, si se intorc borcanele pt. 5 min. , astupate in prealabil
la 31.05.2010, 11:23
daca se pune rece in borcane atunci se sterilizeaza nu?
la 31.05.2010, 11:30
asa stiu si eu ca se puen fierbinte atunci...tare buna
la 31.05.2010, 12:58
Saptamina asta mi-am propus sa fac si eu.....numai ca eu de obicei pun gemurile fierbinti la borcane,capsez si pun la pat de paturi ,pina se racesc,fara sa mai pun la maimarin.Tin foarte bine! Nici o data nu am avut probleme!
la 31.05.2010, 17:45
am facut si eu un borcan , ca nu mai puteam de pofta.....
de cate ori mergeam la piata si vedeam pe tarabe munti de capsuni....mirosul lor imi inspira o farfurioara cu gem si o felie de paine proaspata cu unt....
la 31.05.2010, 21:52
ANUL ACESTA sunt capsuni din belsug ! maine culeg si eu din gradina si o sa fac; eu nu am stat demult pe acasa si astazi am fost placut surprinsa cand am gasit ''pamantul rosu'' !
la 03.06.2010, 17:11
ce bun e ....sarut mana,pentru reteta
la 04.06.2011, 19:05
bunica...ce deliciu ai facut aici
la 04.06.2011, 22:09
alta reteta,dar la fel de buna
bravo Bunica
la 04.06.2011, 23:11
Nu cred ca are importanta daca se pune rece sau calda, important este cantitatea de zahar care este un conservant. Eu pun gemul/ dulceata in borcane calduta (se umple mai usor ) dar pun capacul dupa ce s-a racit si s-a format o pojita deasupra. Nu am avut niodata probleme, sa prinda mucegai, nici chiar cele de caise care sunt cele mai sensibile.
la 04.06.2011, 23:13
foarte buna
la 05.06.2011, 14:33
incercati sa puneti lamaia intreaga taiata bucatele, aproape de sfarsit.... cand nimeriti o bucatica de coaja de lamaie, va umple gura de o mireasma deosebita.
COMENTEAZA