Gogosi cu iaurt

Postat de mihaelab in Dulciuri
2 Iul 2011 | 16994 vizualizari

Ingrediente

  • 500g faina
  • 30ml lapte
  • 1iaurt nutridey natural(125ml)
  • 30g drojdie
  • 1ou
  • o lingura zahar
  • 1/2lingurita sare
  • coaja de la o lamaie
  • ulei
  • zahar pudra cu vanilie

Mod de preparare

Faina am cernut-o intr-un lighenas unde am facut un cuib si am pus sarea,zaharul,oul,laptele cald,iaurtul(la temperatura camerei),drojdia si coaja de lamaie.Am framantat bine pana ce aluatul nu s-a mai lipit de maini,daca e nevoie mai adaugati faina.Lasam sa creasca cam 30 min.

Dupa cele 30 minute punem intr-o cratita uleiul sa se incinga la foc mic.

Luam aluatul si-l intindem pe masa de lucru cu ulei,iar cu un pahar taiem.

Cand uleiul este bine incins punem gogosile la prajit intorcandu-le de pe o parte pe alta .Le scoatem pe un prosop de hartie pt a absorbi tot ulei apoi le dam prin zahar pudra cu vanilie.

Daca ti-a placut reteta noastra "Gogosi cu iaurt" nu uita sa-i faci un review.

Retete asemanatoare

Comentarii (36)
Retete similare

Gogoși rapide cu iaurt - Delicioase și aromate

Postat de Bucataras

Gogoși rapide cu iaurt - Delicioase și aromate

Cum se prepara aceste Gogoși rapide cu iaurt - Delicioase și aromate:  Într-un bol, pune făina, un praf de sare, praful de copt, zahărul și amestecă ușor. Adaugă uleiul,...

Citeste continuarea

Gogoși cu lingura - Rețeta rapidă și ușoară

Postat de Bucataras

Gogoși cu lingura - Rețeta rapidă și ușoară

Cum se prepara Gogoși cu lingura - Rețeta rapidă și ușoară Într-un bol amestecă oul, adaugă un praf de sare, esența de vanilie și de lămâie. Adaugă iaurtul,...

Citeste continuarea

Recomandari pentru tine si casa ta

Compact Sense

- 1000 lei
3399.99 lei
2399.99 lei

Comentarii

la 02.07.2011, 23:02
am venit la o gogoshica
la 02.07.2011, 23:03
cu mare drag Dey si 2
la 02.07.2011, 23:08
Mai sunt? mai sunt ?
la 02.07.2011, 23:13
sunt sunt Moni ,dar sa vezi maine...sotul a zis in seara asta ca vrea cu branza...asa ca maine iar gogosi
te astept in vizita la noi maine si te servesc si cu gogosi
la 02.07.2011, 23:14
Mamamaaaaa....ce pofta mi-ai facut...de n-ar fi tarziu de papat as topai la bucatarie

Vezi toate comentariile (36)

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or