Inghetata de cacao

Postat de Bunica in Dulciuri
5 Iun 2009 | 6198 vizualizari

Bunicind doi nepoti frumosi stai si mult in bucatarie, mai ales cind le place inghetata

Ingrediente

  • 9 linguri de apa
  • 9 linguri de zahar
  • 2-3 linguri de cacao
  • 4 oua
  • 500g. frisca
  • esenta de rom dupa gust

Mod de preparare

9linguri de apa, 9 linguri de zahar,2-3 linguri de cacao se pun intr-o cratita de 1l. si se fierb la foc potrivit, amestecandu-se mereu ca sa nu se prinda de cratita, pana se omogenizeaza.

Se lasa putin sa se raceasca si se adauga cele patru galbenusuri pe rand.Albusurile se bat spuma .In albusurile batute se incorporeaza compozitia fiarta(9 linguri apa,9linguri zahar,2-3 linguri cacaosi galbenusurile) amestecandu-se usor,frisca si esenta de rom.

Se pune in casolete si se baga in congelator, asteptand sa fie mancata.Daca doresti  sa poti sa pui si nuca prajita putin in cuptorul aragazului.

Daca ti-a placut reteta noastra "Inghetata de cacao" nu uita sa-i faci un review.

Retete asemanatoare

Comentarii (4)
Retete similare

Desert la pahar cu înghețată crunchy - Rapid și perfect pentru orice ocazie

Postat de Bucataras

Desert la pahar cu înghețată crunchy - Rapid și perfect pentru orice ocazie

Cum se prepara acest Desert la pahar cu înghețată crunchy - Rapid și perfect pentru orice ocazie: Mărunțește biscuiții și distribuie-i în strat uniform în două pahare...

Citeste continuarea

Brownie cu înghețată cremoasă și topping crunchy

Postat de Bucataras

Brownie cu înghețată cremoasă și topping crunchy

Cum se prepara Brownie cu înghețată cremoasă și topping crunchy Topește untul împreună cu ciocolata, sarea, într-un vas, la foc mic. Amestecă continuu până...

Citeste continuarea

Comentarii

la 06.06.2009, 20:58
de aratat arata bine. reteta e usoare. dar nu se fac cristale de gheata? parca stiam ca trebuie frecata de nu stiu cate ori in nu stiu cat timp sau ceva de genul asta nu?
la 06.06.2009, 23:19
Imi place inghetata la nebunie,mai ales cea de cacao sau ciocolata.Meriti 5 furculite.Multumesc pentru aprecieri vis-a-vis de reteta mea.
la 07.06.2009, 12:06
Ca sa nu faca ace trebuie scoasa din gongelator si amestecata din cand in cand.
la 13.09.2011, 16:19
bun

Vezi toate comentariile (4)

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or