MURATĂ

Postat de portiadelumina in Bauturi
6 Sep 2015 | 22519 vizualizari

Gospodinele de pretutindeni, în special la sfârşitul verii şi începutul toamnei, cu timp sau fără timp, încearcă să-şi umple cămările şi beciurile cu cele necesare pentru gătitul din timpul iernii. Gospodinii, adică soţii gospodinelor, dacă n-au ce face, dacă nu se pricep la bucătărit ori dacă doresc să se bage şi ei în seamă cu câte ceva când vin musafirii, inventează câte ceva, simplu, desigur, cu care să "rupă gura târgului". Desigur, eu nu mă pricep nici la bucătărit şi nici la lucruri dintr-astea inventate, dar cumva trebuie să-mi umplu şi eu timpul liber, care oricum lipseşte cu desăvârşire, pentru a le prezenta prietenilor încercarea mea de a face ceva gustos şi sănătos.

Inapoi la reteta

Comentarii (90)

la 07.09.2015, 12:22
la 07.09.2015, 20:38
Este o reţetă ce presupune mare răbdare, asta din cauza timpului, căci de la începutul ei şi până la prima gustare trebuie să treacă cel puţin 2-3 săptămâni, aşa că până când se "roade", tot apa-i de bază.
)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
la 07.09.2015, 20:39
N-oi zice tu, Gaby, că n-am dreptate şi de data asta, nu?
la 07.09.2015, 20:39
Adică nici de tratat nu avem voie să ne tratăm?
la 07.09.2015, 20:41
vai de mine! deci numa titlul si poza m-au facut sa iau un gat de amaretto si vad ca si claudiei acelasi efect i l-au dat
ai grija ce mai postezi ))
la 07.09.2015, 20:45
Gaby, tot ce comentez e culinar, pentru sănătatea userilor, că doar eu ţin la voi, ştii bine. )
la 07.09.2015, 20:45
Şi eu care credeam că o să-ţi placă, deh, "ca cadou" de ziua ta. )
la 07.09.2015, 20:48
)))))
la 07.09.2015, 20:53
Ups, am ajuns cam târziu pe aici, o mai fi rămas vreo guriță pentru degustare???? Aduc eu și gheața Murată, încă n-am gustat, doar vin din mure, nu mă întreba de rețetă, părinții mei sunt meșteri
la 07.09.2015, 20:57
Cristina, niciodată nu e prea târziu, nu pentru prieteni. Murata are un gust plăcut, desigur, asemănător cu al suratelor ei, vişinata, căpşunata ori afinata. Cum noi am avut mure în curte, ba şi ţuică de piersici, am zis să le combin. Aşa că uite, am încropit o juma de reţetă. ))
la 07.09.2015, 22:05
Cred ca este foarte aromata. Mie imi plac mult murele, nu vad de ce nu as proba si o murata de la tine, Padre
la 07.09.2015, 22:07
Mena, apăi şi trei porţii îţi dau, căci sigur vei veni şi tu cu ceva pe pază de fructe, chit că-s pitite în vreun pandişpan pufos. ))
la 07.09.2015, 22:36
Io am adjuns mai tarziu din bacate . Eram ocuipata cu o cornata ))
la 08.09.2015, 15:29
As fi vrut sa trec in liniste pe aici dar cand vad atatea comentarii (pe care le si citesc ), zic ca am baut sigur "Murata a la Padre"!
la 08.09.2015, 15:37
Ela,pai ia si degusta,ca apoi sa vezi ca n-o sa mai fii tacuta ))

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or