Oua umplute

Postat de rocsi_1612 in Aperitive / Garnituri
18 Apr 2010 | 9360 vizualizari

Ingrediente

  • 8 oua
  • 1 pateu de pui 300gr
  • 1 lingura si jumatate unt (sau margarina)
  • piper
  • vegeta
  •  patrunjel  verde pentru decor
  • maioneza

Mod de preparare

Ouale se pun intr-o oala la fiert.

le lasam sa fiarba pana sunt tari.

cand sunt gata de fiert se pun in apa rece la racorit.

cand s-au racorit se cojesc,se taie in 2 si se scoate galbenusul.

pateul se amesteca cu 3-4 galbenusuri tari date prin sita,se adauga untul,piper si vegeta dupa gust.

se freaca bine toate pana se obtine o crema.

cu aceata crema se umplu jumatatile de albus si se aseaza pe un platou.

se orneaza cu maioneza si frunze de patrunjel(sau cu ce mai doriti).

eu maioneza am facut-o dintr-un galbenus fiert,unul crud,1 lingura mustar,ulei si zeama de lamaie.

galbenusul fiert se da prin sita,se adauga si galbenusul crud si mustarul.

acestea se mixeaza putin ,apoi incepe sa se puna ulei treptat iar mai la urma putina zeama de lamaie. 

Daca ti-a placut reteta noastra "Oua umplute" nu uita sa-i faci un review.

Retete asemanatoare

Comentarii (9)
Retete similare

Croissante cu brânză și bacon - Rețeta simplă la cuptor

Postat de Bucataras

Croissante cu brânză și bacon - Rețeta simplă la cuptor

Cum se prepara aceste Croissante cu brânză și bacon - Rețeta simplă la cuptor:  Decupează partea superioară a fiecărui croissant și îndepărtează cu grijă o parte din...

Citeste continuarea

Lipii cu brânză și spanac – rețetă simplă, rapidă și foarte gustoasă

Postat de Bucataras

Lipii cu brânză și spanac – rețetă simplă, rapidă și foarte gustoasă

Cum se prepara aceste Lipii cu brânză și spanac – rețetă simplă, rapidă și foarte gustoasă: Rade brânza gouda sau cașcavalul și telemeaua și pune-le...

Citeste continuarea

Comentarii

la 19.04.2010, 09:41
vreau si eu
la 19.04.2010, 10:13
arata foarte bine in poza dar acolo oul pare intreg , initial am crezut ca le-ai umplut si apoi ai lipit si celalat albus dar in reteta nu scrie asa.Chiar arata bine iar reteta e exact cum facea mama cand eram noi mici deci stiu sigur ca e buna dar as fi vrut sa vad o poza cu ouale jumatati umplute si decorate.Sau le-ai papat deja?
la 19.04.2010, 10:21
arata foarte bine ,ce maioneza galbena si frumoasa,cu oua de cada probabil nu?
la 19.04.2010, 10:55
da nadina cu oua de casa am facut...mariana probabil vrei sa zici ca voiai sa le vezi invers nu cum le-am asezat eu....asa am facut dintotdeauna ouale le umplu si le pun cu fata in jos,....odar sunt umplute si in poza nu sunt goale...
la 19.04.2010, 16:29
aha, m-am dumirit! pai si cum le servesti asa cu crema in jos nu curge? sau farfuria e o singura portie si face omul ce vrea cu ea?

Vezi toate comentariile (9)

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or