Pasta de ardei cu rosii

Postat de LALY in Bulion
30 Aug 2012 | 16869 vizualizari

Si daca tot vine toamna cu pasi repezi,am zis sa ma gaseasca cu camara plina.

Ingrediente

  • 20 de ardei capia rosii
  • 2 kg rosii
  • sare dupa gust
  • 1 aspirina la 1 kg de lichid

Mod de preparare

Spalam ardeii si rosiile.Punem o oala cu apa la foc .Punem rosiile cateva minute,apoi le curatam de pielite.Eu le-am dat prin blender,apoi le-am trecut prin strecuratoare sa ramana numai sucul.Cine doreste le poate da prin masina de separat rosii,dar mie mi se pare mai complicat asa si o munca mai mare.A mers mai usor asa date prin blender.Deci cum spuneam,ardeii spalati si curatati de cotoare se dau prin masina de tocat.Intr-o oala mare punem ardeii si sucul de rosii.Lasam sa fiarba la foc mic (sa nu se lipeasca) pana ajunge la consistenta dorita.Eu am bagat blenderul si am facut o pasta gen bulion.Cine doreste poate lasa pasta asa cum este.Adaugam sare dupa gust,eu nu pun foarte multa sare.Punem intr-un castronel atatea aspirine cati litri de suc avem.Punem din lichid si lasam sa se topeasca aspirina,apoi punem aspirina cu sucul peste toata cantitatea de pasta.Punem bulionul in borcanele sau in sticle curate si uscate.Punem capacul si depozitam in camara.

Daca ti-a placut reteta noastra "Pasta de ardei cu rosii" nu uita sa-i faci un review.

Retete asemanatoare

Comentarii (56)
Retete similare

Pui marinat, cu legume - Rețeta simplă și savuroasă la cuptor

Postat de Bucataras

Pui marinat, cu legume - Rețeta simplă și savuroasă la cuptor

Cum se prepara acest Pui marinat, cu legume - Rețeta simplă și savuroasă la cuptor: Taie pieptul de pui în bucăți potrivite și pune-le într-un bol. Adaugă sare, piper,...

Citeste continuarea

Adana kebab - Rețeta turcească plină de savoare

Postat de Bucataras

Adana kebab - Rețeta turcească plină de savoare

Cum se prepara Adana kebab - Rețeta turcească plină de savoare: Pune carnea tocată într-un bol și adaugă sare, piper, chimion, boia, mentă uscată, usturoiul pisat și pasta...

Citeste continuarea

Comentarii

la 30.08.2012, 19:32
la 30.08.2012, 19:35
bravo!!! si eu folosesc aspirina, dar ultima data fiind la tara am pus conservant ca mi-a lipsit aspirina.
la 30.08.2012, 19:38
si mama mi-a zis sa pun aspirina si nu am ascultat de ea vad eu cum se tine. Stiu ca are ea de toate la o adica
la 30.08.2012, 19:43
la 30.08.2012, 19:45
ce de-a paste preparati voi. eu o sa pun in macare pasta de...pix )))))

Vezi toate comentariile (56)

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or