Placinta svabeasca

Postat de miremirc in Aperitive / Garnituri
5 Feb 2012 | 5485 vizualizari

Ingrediente

Aluat :

  • 400 g faina
  • 30 g drojdie proaspata
  • 1 lgt zahar
  • 1 ou
  • 250 ml lapte
  • 60 g unt
  • 1 lgt rasa de sare

Garnitura :

  • 6 lg ulei masline
  • 400 g bacon(sau sunculita taraneasca, kaiser etc...)
  • 2 lg seminte chimen

Mod de preparare

  Pentru aluat : pregatim maia-ua astfel : drojdia proaspata o amestecam cu zaharul pana se lichefiaza, apoi adaugam putin lapte cat sa o inmoaie si putina faina; lasam sa dospeasca cam 5-10 minute. Intr-un castron cernem faina, adaugam untul topit, oul, sarea, maia-ua si laptele treptat.

     Framantam pana aluatul se dezlipeste de pe maini.

       Lasam la crescut 30 de minute.Eu am uns aluatul cu putin ulei, ca sa nu se usuce.

   Aluatul crescut il intindem cu mainile intr-o tava unsa cu putin ulei de masline. Peste aluatul intins in tava stropim cu ulei de masline, intepam cu furculita din loc in loc, presaram semintele de chimen si bacon-ul felii(eu am avut doar costita extra si doar 200 g...) .Dam la cuptor pentru circa 30 de minute. Eu am lasat mai mult placinta la copt si am prajit costita , dar a fost excelent la gust si asa prajit  :P

 

Daca ti-a placut reteta noastra "Placinta svabeasca" nu uita sa-i faci un review.

Retete asemanatoare

Comentarii (20)
Retete similare

Chec aperitiv

Postat de Irina

Chec aperitiv

Am spalat toate legumele. Am curatat ciupercile de pielita si le-am taiat felii subtiri. Dovlecelul l-am curatat si taiat cubulete. Ceapa, usturoiul, loboda si mararul le-am tocat marunt,...

Citeste continuarea

Tartă cu cartofi și sparanghel

Postat de panacris

Tartă cu cartofi și sparanghel

Aluatul de foietaj se lasă la dezgehțet cca. 60 de minute. Între timp se coc cartofii, la cuptor, simplu sau stroăiți cu un pic de ulei de măsline. După ce s-au copt, se decojesc,...

Citeste continuarea

Comentarii

la 05.02.2012, 10:30
wow,ce bine arata si ce buna poate sa fie
la 05.02.2012, 10:43
ce bunatate de placinta
la 05.02.2012, 11:03
la 05.02.2012, 11:14
Ce bine arataaaaaaaaaaaaaaa si ce buna mi-ar fi la ora asta
la 05.02.2012, 11:18

Vezi toate comentariile (20)

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or