Prajitura cu crema de cacao si nuci

Postat de miremirc in Prajituri
23 Feb 2012 | 32384 vizualizari

Ingrediente

  • Blat :
  • 5 oua
  • 6 lg zahar
  • 6 lg faina
  • 1/2 plic praf de copt
  • 3 lg ulei
  • Crema :
  • 200 g unt
  • 160 g zahar pudra
  • 2 lg cacao
  • 120 g visine din compot
  • Glazura :
  • 120 g ciocolata
  • 50 ml frisca lichida
  • nuci prajite si maruntite

Mod de preparare

Blat : mixam intr-un castron ouale cu zaharul pana se albesc si isi dubleaza volumul, adaugam apoi uleiul iar la final faina amestecata cu praful de copt. Turnam compozitia intr-o tava (22*30 cm) si dam la cuptor pana se coace. Verificam cu scobitoarea. Dupa ce s-a racit, blatul il taiem in 2 pe orizontala.

Pentru crema : mixam untul spuma cu zaharul praful, cacao si adaugam visinele fara samburi si stoarse de suc. Cine doreste poate insiropa blatul cu sucul din compot, apoi intindem crema .

Glazura : intr-o craticioara punem cicolata rupta bucatele si frisca lichida; punem pe foc mic si amestecam pana se omogenizeaza compozitia. Lasam sa se racoreasca, apoi o intindem peste prajitura.

Nucile le punem intr-o tigaie pe foc si le prajim putin, apoi le maruntim cu un cutit sau trecem cu sucitorul peste ele.

Nucile maruntite le presaram peste glazura de ciocolata.

 

Daca ti-a placut reteta noastra "Prajitura cu crema de cacao si nuci" nu uita sa-i faci un review.

Retete asemanatoare

Comentarii (24)
Retete similare

Prajitura cu dragoste ( Leontina 55 )

Postat de Constelatialeu

Prajitura cu dragoste ( Leontina 55 )

Blat cu glazura de galbenusuri: Am folosit o tava cu dimensiuni de 24/34 cm, tapetata cu hartie de copt. Untul moale l-am mixat cu zaharul, apoi am adaugat alunele coapte si macinate si faina, am...

Citeste continuarea

Prajitura cu lamaie si ciocolata neagra - Un desert delicios

Postat de Constelatialeu

Prajitura cu lamaie si ciocolata neagra - Un desert delicios

Cum se prepara Prajitura cu lamaie si ciocolata neagra - Un desert delicios  Blat 1: Albusurile impreuna cu sarea le-am mixat pana am obtinut o spuma tare, am adaugat zaharul si am...

Citeste continuarea

Comentarii

la 24.02.2012, 05:29
ce bine era daca primeam si eu la cafea o bucatica!
la 24.02.2012, 06:56
arata super. A mai ramas ceva
la 24.02.2012, 07:56
la 24.02.2012, 07:58
servesc o feliuta
la 24.02.2012, 08:12

Vezi toate comentariile (24)

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or