Prajitura cu foi de napolitana

Postat de gaby_d in Prajituri
28 Dec 2012 | 30853 vizualizari

Am cumparat intr-o zi foi de napolitana cu gandul sa fac ciocolata de casa. Cand am vazut ca o cutie de lapte praf costa 17 ron, am facut eu un calcul simplu :))) + unt, zahar, cacao si arome si-am zis ca ies mai echitabil sa-mi cumpar 3 milka d-alea de 300 gr cu biscuit:)))) si nici nu mai muncesc eu :)))). Asa ca avand cumparate foile am dat o cautare pe site-ul nostru drag si m-am oprit la prajitura Stefaniei. A iesit un deliciu!ps. dupa cum se vede...:))))

Ingrediente

  • foi de napolitana (5 foi mici am pus eu)
  • 2 cani zahar
  • 4 oua
  • 2 linguri cacao
  • un pachet margarina/unt
  • o esenta de rom
  • 150 g nuci prajite si tocate marunt

Mod de preparare

Se freaca o cana de zahar cu 2 oua si 2 galbenusuri.

O cana de zahar se pune intr-un vas la foc mic si se caramelizeaza. Cand a capatat culoarea chihlimbarului se ia de pe foc, se adauga amestecul de oua si se omogenizeaza.

Se pune inapoi pe foc, se adauga untul/margarina, cacaua si se omogenizeaza.

Se fierbe pana ce caramelul e complet topit .Se amesteca continuu. Se ia de pe foc si se adauga nuca.

Crema se pune calda intre foi iar deasupra se aseaza ceva greu pentru a presa foile.

Se da prajitura la rece.

Sursa

Daca ti-a placut reteta noastra "Prajitura cu foi de napolitana" nu uita sa-i faci un review.

Retete asemanatoare

Comentarii (59)
Retete similare

Prăjitura cu foi de napolitană și cremă mascarpone - Rapidă, ușoară și delicioasă

Postat de Bucataras

Prăjitura cu foi de napolitană și cremă mascarpone - Rapidă, ușoară și delicioasă

Cum se prepara Prăjitura cu foi de napolitană și cremă mascarpone - Rapidă, ușoară și delicioasă: Pune brânza mascarpone într-un bol și adaugă laptele condensat,...

Citeste continuarea

Desert cu caise si banane - Deliciu fin si aromat

Postat de Constelatialeu

Desert cu caise si banane - Deliciu fin si aromat

Cum se prepara acest Desert cu caise si banane - Deliciu fin si aromat: Mousse de caise : Mi-am scos de seara din congelator piureul de caise sa se dezghete. A doua zi m-am apucat de mesterit...

Citeste continuarea

Comentarii

la 28.12.2012, 17:15
A iesit un deliciu!ps. dupa cum se vede...))

Lauda-ma gura ca de aceea-ti dau sa mananci!!! Simplu si bun!!!
la 28.12.2012, 17:16
În ultima vreme sunt foarte sceptic. Până nu gust, nu prea mai cred
la 28.12.2012, 17:18
Padre ,ai dreptate,fara proba nu dam verdictul)
la 28.12.2012, 17:22
Si eu fac aceeasi crema pentru foi, chiar un deliciu iese si cel mai mult mananca Ady
la 28.12.2012, 17:22
imi plac napolitanele in special cu crema asta

Vezi toate comentariile (59)

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or