Prăjitură cu nucă – Multicooker

Postat de madi_marin in Prajituri
7 Iun 2014 | 4992 vizualizari

E varianta tortului cu nuca fara faina , propus de Xandrinne. Doar ca eu am modificat un pic reteta (regulamentul imi permite :) )si ce e cel mai important.....am uitat sa fac poza din cook. Halep si marea finala sunt de vina! :)))))))

Ingrediente

  • 125 g nucă pralinată
  • 100 g nucă simplă
  • 100 g zahăr
  • 70 ml apă
  • 4 ouă
  • 2 linguri
  • de cacao
  • 100 g ciocolată amăruie
  • 1 fiolă esenţă de rom
  • 1 lingură de făină
  • Pentru ornat:
  • frişcă bătută
  • fructe

Mod de preparare

Nuca pralinată, nuca măcinată fin, zahărul şi apa se pun la foc mic. Se amestecă continuu până ce zahărul s-a dizolvat şi compoziţia a devenit mai lichidă. Acum se adaugă ciocolata şi se amestecă să se topească. Se dă la răcit.

Se adaugă apoi esenţa de rom ,gălbenuşurile, lingura de făină, cacaoa şi albuşurile bătute spumă tare.

Compoziţia se toarnă în cuva aparatului unsă cu ulei şi tapetată cu făină.

Se selectează de la MENU  programul BAKE, temperatura de 180 grade şi COOKING TIME pentru 45 de minute.

Când e gata, se scoate uşor din vas şi se lasă la răcit.

Se ornează cu frişcă bătută, nucă măcinată, fructe şi ciocolată.

Poftă bună!

Daca ti-a placut reteta noastra "Prăjitură cu nucă – Multicooker" nu uita sa-i faci un review.

Retete asemanatoare

Comentarii (27)
Retete similare

Briose cu visine si ciocolata

Postat de rocsi_1612

Briose cu visine si ciocolata

Punem untul intr-un bol la topit, apoi il lasam sa se racoreasca. Ouale le mixam spuma impreuna cu un praf de sare, zaharul, untul topit. Iaurtul il amestecam cu frisca lichida si le...

Citeste continuarea

Prajitura Snickers

Postat de mirela0911

Prajitura Snickers

Se separa ouale. Albusurile se bat spuma tare cu un praf de sare, se adauga pe rand cele 10 lg de zahar si se bate in continuare pana se obtine o spuma tare ca pt bezea. Nuca macinata, faina si...

Citeste continuarea

Comentarii

la 07.06.2014, 21:28
cica "am uitat sa fac poza din cook ))))))
la 07.06.2014, 21:29
Tare apetisant arata
la 07.06.2014, 21:33
Ina...pai nu asa trebuia sa zic? adica sa pozez cuva cu compozitia...))
la 07.06.2014, 21:34
da, da!
la 07.06.2014, 21:35
cred ca mergea si versiunea ,,am uitat sa fac poza cook-ului,,

Vezi toate comentariile (27)

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or