Pui in sos de mustar si capere

Postat de gurita_ta2005 in Pui
17 Apr 2014 | 64888 vizualizari

Reteta este luata de la Gabytzu :) bineinteles e foarte gustoasa!

Ingrediente

  • 500 g bucati de pui
  • 1 ceapa alba
  • 1 ceapa verde
  • 1 morcov
  • 1 lingura faina
  • 200 ml supa
  • 200 ml smantana
  • 1 lingura de mustar
  • 1 lingura de capere in otet
  • zeama de lamaie
  • sare/piper/boia dulce
  • ulei de masline
  • marar proaspat

Mod de preparare

Bucatiile de pui se pun in apa rece cu sare la fiert.

Ceapa se taie marunt, iar morcovul se taie rondele si se pune la calit in ulei de masline. Se adauga si condimentele.

Se adauga cate un polonic din supa pana se inmoaie ceapa si morcovul.

Cand sunt fierte bucatiile de pui se pun in tigaie, se lasa sa se rumeneasca putin pana cand scade zeama.

Se adauga restul de supa  si condimente dupa gust.

Smantana se amesteca cu mustarul si faina si 1-2 polonice de supa calda, se omogenizeaza bine si se adauga peste pui. Se pun si caperele scurse de zeama.

Se lasa la foc mic sa dea un clocot, nu se lasa sa fiarba pentru ca taie smantana.

Se presara deasupra marar proaspat.

 

Daca ti-a placut reteta noastra "Pui in sos de mustar si capere" nu uita sa-i faci un review.

Retete asemanatoare

Comentarii (42)
Retete similare

Ciocănele de pui cu sos de muștar și capere - Mâncarea delicioasă și rapidă

Postat de Bucataras

Ciocănele de pui cu sos de muștar și capere - Mâncarea delicioasă și rapidă

Cum se prepara aceste Ciocănele de pui cu sos de muștar și capere - Mâncarea delicioasă și rapidă:  Condimentează ciocănelele pe ambele părți, cu sare și piper....

Citeste continuarea

Chiftele de Königsberg

Postat de gurita_ta2005

Chiftele de Königsberg

Reteta de chiftelute o gasiti aici http://www.bucataras.ro/retete/chiftelute-de-pui-imbulinate-46796.html   Pentru sos: Se pune untul intr-o tigaie,se adauga si faina sa se...

Citeste continuarea

Comentarii

la 17.04.2014, 21:55
ce ma bucur ca ai incercat-o!!! si noua ne-a placut foarte mult
la 17.04.2014, 21:56
eu folosesc o smantana foarte grasa, de la niste producatori locali, si probabil d-aia nu a fost necesara faina, dar e foarte bine si cum ai procedat tu
la 17.04.2014, 21:59
Arata foarte bine
la 17.04.2014, 22:00
Vai,a gatit Diamantoasa pe plaiuri mioritice...
la 17.04.2014, 22:02
Ce bine arata!

Vezi toate comentariile (42)

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or