Pulpe de pui ca la soare rumenite-n pat de sare

Postat de mosuletulene in Pui
10 Oct 2012 | 4496 vizualizari

pulpe dulci si crocantele sa-ti faci pofta tu de ele :P

Ingrediente

  • 8-10 pulpe de sus :P
  • felii de cascaval
  • rondele de rosii
  • sare mare pentru pat sa le pui la preparat ;)

Mod de preparare

simplu e de preparat 
delicios e de papat  
si de ai si un vin bun 
ia si pregateste-acum 
ori intri la tine-n curte 
si lasi gaini fara pulpe  
ori puicute de poftesti 
pulpele de le gasesti   
ori te duci la magazin 
unde sunt pulpe din plin 
fara multa bibileala 
cu vegeta le presara 
sau ce-ai in bucatarie 
ori ce iti place chiar tie 
apoi pe un pat de sare 
nu prea mic si nici prea mare 
intr-o tava asezat 
frumos uniformizat 
peste care le asezi 
ai apoi tu le ornezi 
c-olecuta cascaval 
sa nu para prea banal 
peste pui cate-o rondea 
de rosie, vezi colea: 
in cuptorul bine-ncins 
si de caldura cuprins 
asezi pulpele pe sare 
sa se faca ca la soare.
cand sunt gata rumenite 
aromate si gatite 
le asezi pe farfurie 
cu ce ti-o placea si tie 
eu frumos le-am asezat 
lang-un pireu minunat.
Mosuletul va doreste 
si cu drag el va pofteste 
la masa, cu pofta buna 
si-un vin bun sa mearga struna!!!! 

Daca ti-a placut reteta noastra "Pulpe de pui ca la soare rumenite-n pat de sare" nu uita sa-i faci un review.

Retete asemanatoare

Comentarii (15)
Retete similare

Papricas de pui cu ciuperci si ceapa verde

Postat de gurita_ta2005

Papricas de pui cu ciuperci si ceapa verde

Pulpele de pui se condimenteaza si se pun intr-o tigaie in ulei la prajit. Dupa ce se rumenesc pe ambele parti se scot pe o farfurie. Intr-o oala pune ceapa verde taiata, morcovul rondele, ulei...

Citeste continuarea

Mâncare de năut cu pui și stafide

Postat de CulinaryRainbow

Mâncare de năut cu pui și stafide

Acum să vă explic rețeta. :) Pentru începu am pus năutul la fiert în apă cu un praf de sare. Am tras la tigaie pulpele împreună cu zahărul brun pentru a se rumeni...

Citeste continuarea

Comentarii

la 10.10.2012, 16:56
adica de unde's pulpele alea "de sus"? )))
Gata ,plec acasa ca m-a invins foamea
la 10.10.2012, 16:57
la 10.10.2012, 16:58
bune pulpele de sus!
la 10.10.2012, 19:59
Ce frumos mod de a scrie reteta
la 10.10.2012, 20:01
Multumesc pentru gandurile bune!

Vezi toate comentariile (15)

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or