Supa de peste ca la Szeged

Postat de mitinita in Supe
4 Iun 2012 | 11322 vizualizari

Fara nici un dubiu aceasta este supa mea preferata de peste si cine a avut norocul sa incerce versiunea la fata locului,adica in Szeged,stie de ce. Desi mi-ar fi placut sa prepar supa cu peste proaspat,a trebuit sa folosesc peste congelat. Folositi boia de calitate ,eu am folosit boia de ardei Kotanyi si v-o recomand si voua.

Inapoi la reteta

Comentarii (22)

la 04.06.2012, 11:02
la 04.06.2012, 11:16
Foarte buna am mancat in Serbia ciorba de peste ca a ta trecut la favorite
la 04.06.2012, 11:19
mon,nu stiam ca si serbii o fac asa. e cam migaloasa,dar tare buna
la 04.06.2012, 11:25
Eu am mancat in sudul Ungariei langa Dunare...serveau cu taitei grosi de casa. De fapt am gustat doar de curiozitate ca nu mananc ciorba de peste . Arata bine
la 04.06.2012, 11:31
Mi-e asa o pofta de ciorba de peste... =P~
la 04.06.2012, 11:36
cu taitei inca n-am incercat. cum a fost?
la 04.06.2012, 11:46
pai erau niste taitei grosi facuti cu multe oua special pt ciorba de peste. Mi-au placut , si ciorba era ok, ziceau toti in jur...eu doar am gustat ca nu pot manca ciorba de peste
la 04.06.2012, 11:49
http://www.pecsiborozo.hu/blog/betyarok_kimeljenek_ii , Adina e aici o poza in care se vad acei taitei...si chiar la Mohacs am mancat , intamplator am gasit site-ul asta acum cand cautam sa iti arat cum arata
la 04.06.2012, 11:59
chiar interesanta eu la pecs am mancat gulyas cu fasole,tare,tare bun a mai fost
la 04.06.2012, 12:02
am trecut la favorite...eu nu am facut niciodata ciorba de peste, dar as incerca...toti zic ca in Ungaria au pamcat cea mai buna ciorba de peste ever,... ...a ta arata super si cand o sa fac, daca o s afac, o sa incerc aceasta reteta...
la 04.06.2012, 12:04
adina,o fac mai rar ca e cam migaloasa,se pare ca exista si alte variante,dar nu ies groase,fiindca nu se paseaza pestele. Cu peste proaspat sunt sigura ca iese si mai bun,din pacate,la noi nu se gaseste si pescari in familie nu sunt
la 04.06.2012, 12:05
daaa...babgulyas ! si eu am mancat in Ungaria , super buna. Dar acolo la Mohacs - nu e departe de Pecs - , am mancat vreo 4 preparate cu peste...ma rog eu am mancat doar cel file....dar ca idee niste preparate de nota 10. Bucatarul de acolo avea zeci de premii internationale. Si tot in zona aceea am vizitat niste satulete in care fiecare casa avea pivnita si taverna de vinuri....super zona. O sa pun niste poze .
la 04.06.2012, 12:09
de ce nu mi-a dat prin cap ca ii zice babgulyas neaparat sa pui poze,daca nu trebuia sa fac pasapoarte copiilor precis o luam din loc vara asta
la 04.06.2012, 13:24
arata bine
la 04.06.2012, 14:00
supa asta este un deliciu.............o portie te rog pentru masa de pranz si una sa am si pentru maine.

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or