Supa de peste ca la Szeged

Postat de mitinita in Supe
4 Iun 2012 | 11321 vizualizari

Fara nici un dubiu aceasta este supa mea preferata de peste si cine a avut norocul sa incerce versiunea la fata locului,adica in Szeged,stie de ce. Desi mi-ar fi placut sa prepar supa cu peste proaspat,a trebuit sa folosesc peste congelat. Folositi boia de calitate ,eu am folosit boia de ardei Kotanyi si v-o recomand si voua.

Ingrediente

  • 1 ceapa alba
  • 1 kg macrou (sau orice alt de fel de peste disponibil)
  • 1 cartof
  • 1 ardei verde sau rosu
  • 1 lingura boia de ardei dulce Kotanyi
  • 1/4 lingurita boia de ardei iute
  • 1 lingura pasta de tomate
  • sare si piper

Mod de preparare

Se curata pestii , se scot maruntaiele si se taie capetele,apoi pestii se taie in bucati.

Se spala bine sub jet de apa rece.

Se curata cartoful si ardeiul gras si se taie in cuburi.

Intr-o oala se pune putin ulei si se caleste ceapa,se adauga cartoful si ardeiul,apoi boiaua dulce.Se pun la fiert capurile si cozile.

Se lasa sa fiarba 30 minute la foc mare,apoi se trece totul printr-o sita. Se apasa bine,ca sa obtinem aroma din peste. Folositi o sita cu ochiuri mici ca sa nu scape bucati de oase.

Se pune supa obtinuta intr-o alta oala,se adauga bucatile de peste ramase ,pasta de tomate si se fierbe la foc mic inca 30 minute.

Se adauga sare,piper si boia iute ,dupa gust.

Se serveste fierbinte.

Daca ti-a placut reteta noastra "Supa de peste ca la Szeged" nu uita sa-i faci un review.

Retete asemanatoare

Comentarii (22)
Retete similare

Yayla - supa turceasca cu iaurt, menta si naut

Postat de Ksenya

Yayla - supa  turceasca cu iaurt, menta si naut

Intr-o oala se pune supa cu orezul la fiert, se adauga untul si se fierbe la foc mic 30 minute, pana orezul este bine fiert. Se amesteca iaurtul cu gabenusurile si faina,se omogenizeaza si se...

Citeste continuarea

Supa de mugur de vitel, cu chimen

Postat de RODIMUR

Supa de mugur de vitel, cu chimen

Se spală bine carnea de vițel și se pune la fiert, la foc iute la început, iar când se ridică spuma la suprafață, se adună cu o spumieră, se aruncă și se dă focul puțin mai...

Citeste continuarea

Comentarii

la 04.06.2012, 11:02
la 04.06.2012, 11:16
Foarte buna am mancat in Serbia ciorba de peste ca a ta trecut la favorite
la 04.06.2012, 11:19
mon,nu stiam ca si serbii o fac asa. e cam migaloasa,dar tare buna
la 04.06.2012, 11:25
Eu am mancat in sudul Ungariei langa Dunare...serveau cu taitei grosi de casa. De fapt am gustat doar de curiozitate ca nu mananc ciorba de peste . Arata bine
la 04.06.2012, 11:31
Mi-e asa o pofta de ciorba de peste... =P~

Vezi toate comentariile (22)

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or