Supa rosie, de gaina taraneasca:)

Postat de ANCA in Supe
25 Ian 2010 | 10644 vizualizari

..cand eram mica, supa/ciorba obligatoriu trebuia sa fie rosie, altfel nu ma atingeam de ea:)) o exasperam pe mama:))

Ingrediente

  • carne de gaina de tara, grasa si frumoasa:)
  • morcovi
  • telina
  • pastranac
  • radacina patrunjel
  • ceapa
  • suc de rosii

Galuste imperiale:

  • 50 gr. faina
  • 50 gr. gris
  • 50 gr. cascaval ras
  • 50 gr. unt moale
  • 3 oua
  • sare, piper

Mod de preparare

Carnea se pune la fiert in apa rece, se spumeaza.

Cand carnea este aproape fiarta, se pun legumele taiate cubulete si ceapa, care se fierbe intreaga, si se scoate din supa la final. Cantitatile de legume se adapteaza in functie de cata carne avem.

Am adaugat o cana cu suc de rosii, am lasat sa clocoteasca putin, am potrivit gustul cu sare si piper, apoi am pus galustile in supa si le-am lasat sa fiarba incet cam 5 minute. 

Galustile le-am preparat dupa urmatoarea reteta http://www.bucataras.ro/retete/2065/galuste-imperiale-pentru-supa.html , postata de Leoflori, nu mai reiau operatiunea de preparare. Mi-au placut foarte mult, sunt delicioase!

Am oprit focul si am presarat o patrunjel tocat.

 

Daca ti-a placut reteta noastra "Supa rosie, de gaina taraneasca:)" nu uita sa-i faci un review.

Retete asemanatoare

Comentarii (13)
Retete similare

Supa crema de porumb cu rosii

Postat de licurici_lra

Supa crema de porumb cu rosii

Ceapa se toaca marunt, usturoiul se zdrobeste cu cutitul, apoi se feliaza, iar rosiile se curata de pielita si se taie cubulete. Ceapa se caleste intr-o lingura de ulei si doua de apa, se lasa...

Citeste continuarea

Supa crema de rosii cu porumb si parmezan

Postat de licurici_lra

Supa crema de rosii cu porumb si parmezan

Rosiile, o ceapa si usturoiul se taie in 4 sau mai mic si se pun intr-o tava cu hartie de copt. Deasupra se pune ulei de masline, sare si piper, apoi se baga la cuptor, la 200 grade, 30-35min....

Citeste continuarea

Comentarii

la 25.01.2010, 18:57
Delicioasa supa ta rosie! Ai fost tare haioasa cu "gaina taraneasca" grasa si frumoasa. Alea orasene or fi slabe si urate?
la 25.01.2010, 20:06
Pai da, Miha, nus e compara Ce bine arata, Ancuto!!
la 25.01.2010, 20:17
Tot nu iti merge forumul????
la 25.01.2010, 20:43
Miha, astea din supermarket, nu au gust!!!
la 25.01.2010, 20:44
aa, Oana, nu-mi merge DC-ul..sunt plina de nervi..

Vezi toate comentariile (13)

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or