Briosele zambarete

Postat de buteanusonia in Prajituri
3 Feb 2014 | 3715 vizualizari

Buna dragilor! Intr_o zi plictisitoare m-am decis sa fac ceva dulce...ce sa fac ?...briose!!!. Aveam forme de silicon cumparate mai demult...si impreuna cu fetita mea de 9 ani ne-am pus pe treaba!!! Deci am folosit:

Ingrediente

  • 2 oua
  • 200 gr zahar
  • 400 g faina
  • 40 ml ulei
  • 1 pliculet zahar vanilat
  • 300 ml iaurt
  • 1 plic praf de copt
  • putina cacao
  • pt decor...bilute din zahar, ornamente...ce gasiti

Mod de preparare

Am procedat asa: am mixat cu mixerul zaharul cu ouale ( 5 min) apoi am adaugat iaurtul.uleiul,zaharul vanilat,faina ,praful de copt(incorporat in faina), am amestecat usor...pana ce am obtinut un aluat de consistenta smantanii ..(mai gros putin).

Am luat formele ,intai cele de hartie, pe care le-am uns putin cu ulei...apoi le-am pus in cele de silicon si le-am umplut pe trei sferturi cu compozitia de mai sus.

Am dat la copt 35 min la 140 grade (cuptorul preincalzit); ca decor am folosit putina cacao amestecata cu putin din aluat si bilute, stelute de decor( fetita s-a ocupat cu aranjamentul ):).

La final se face testul cu scobitoarea...daca sunt gata le scoatem din forma....le lasam la racit ...si le mancam ....:)

Daca ti-a placut reteta noastra "Briosele zambarete" nu uita sa-i faci un review.

Retete asemanatoare

Comentarii (14)
Retete similare

Prajitura cu lamaie si afine la Multicooker

Postat de timea

Prajitura cu lamaie si afine la Multicooker

Margarina la temperatura camerei o mixam pana devine cremoasa. Adaugam zaharul si mixam 2-3 minute apoi adaugam pe rand cate un ou mixand dupa fiecare. Faina amestecata cu praful de copt o punem...

Citeste continuarea

Desert prajitura cu branza

Postat de caroline

Desert prajitura cu branza

Punem intr-un castron ouale si zaharul si mixam pana ce devin spuma si zaharul s-a topit.  Adaugam branza si amestecam in continuare.  Untul trebuie sa fie la temperatura camerei....

Citeste continuarea

Comentarii

la 03.02.2014, 22:32
Bun venit!
la 03.02.2014, 22:46
Multumesc!!!!
la 03.02.2014, 22:47
Vreau sa va intreb...cum imi fac prietene??? din cele pe care le cunosc nu au cont aici...si tare-mi plac postarile si ,,minunatiile'' prezentate aici!!!
la 03.02.2014, 22:52
la 03.02.2014, 22:58
bun venit

Vezi toate comentariile (14)

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or