Budinca din perle de tapioca cu sos de ciocolata

Postat de RuxyRux in Dulciuri
10 Feb 2017 | 4890 vizualizari

Tare delicioasa si usor de preparat!

Ingrediente

  • 100 gr. perle de tapioca
  • 3 cani pline de apa plata de izvor
  • vanilie
  • 3 cani pline de lapte
  • zahar dupa gust
  • coaja rasa de lamaie

Sos de ciocolata:

  • 80 gr. ciocolata neagra
  • vanilie
  • sirop de cocos pentru indulcit ( sau de artar sau zahar brun)

Mod de preparare

Tapioca se pune intr-un vas in 3 cani de apa de izvor si se lasa 25 de minute, apoi se scurge apa si se clateste.

  Tapioca se pune inapoi in vas, se adauga cele 3 cani de lapte, se lasa vasul la foc mic sa fiarba, se pune coaja razuita de lamaie,  zaharul si vanilia si se amesteca din cand in cand, sa nu se prinda de vas.

Cand s-a transformat in budinca si a absorbit laptele, se toarna in boluri.

Se prepara sosul de ciocolata la baie de aburi, se topeste ciocolata, se indulceste cu sirop sau cu ce doriti si se toarna deasupra budincii, apoi se raceste la frigider.

 

Daca ti-a placut reteta noastra "Budinca din perle de tapioca cu sos de ciocolata" nu uita sa-i faci un review.
Comentarii (20)
Retete similare

Chec cu fructe de padure si glazura de ciocolata alba

Postat de vio_dreams

Chec cu fructe de padure si glazura de ciocolata alba

Batem ouale cu zaharul pana se topeste zaharul. Adaugam uleiul iar la final incorporam faina si praful de copt. Adaugam fructele congelate. Turnam compozitia in tava unsa cu putin ulei....

Citeste continuarea

Clătite din banane cu ciocolată, miere, alune de pădure şi nuci

Postat de Zamfira

Clătite din banane cu ciocolată, miere, alune de pădure şi nuci

Pisăm bananele cu o furculiţă până când devin o pastă omogenă.Adăugăm oul crud şi scorţişoara.Amestecăm totul foarte bine timp de câteva minute. Punem o...

Citeste continuarea

Comentarii

la 10.02.2017, 21:37
imi plac perlele de tapioca foarte mult
la 10.02.2017, 21:41
Si mie Cata!
la 10.02.2017, 21:48
Nu stiu eucum e cu tapioca asta, raman la chestii mai pamantesti...
la 10.02.2017, 21:51
Cleme...ai zice ca-i orez cu lapte ) Zau ca-i delicioasa budinca! Tu de la mine chiar nu vrei nimic?
la 10.02.2017, 21:56
Hai nu da apa la soricei ca ai si chestii pe care le mananc si eu...)

Vezi toate comentariile (20)

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or