Ingrediente
- 400 gr conopida
- ceva telina
- morcov
- 1 fir de praz
- sare
- piper
- 2 oua
- 1 catel de usturoi
- marar
- faina 550 gr
- ulei de masline
- 40 gr unt topit şi racit
- 20 gr.drojdie uscata,
- faina 550 gr
- 50 ml.lapte
Mod de preparare
am fiert zarzavaturele şi le-am lasat la racit.
drojdia cu un pic de lapte cald ,1/2 de sare,1 lingura de faina le-am amestecat şi le-am lasat la dospit.
zarzavaturile se farama se adauga compozitia de drojdie,untul,oul,sare ,piper,faina
se framanta aluatul daca mai este nevoie se mai adauga faina .
se lasa la dospit,din 10 ın 10 min.se framanta aluatul; se adauga mararul tocat şi iar se framanta.
se lasa sa se odihneasca compozitia ptr.apox.20 min.
se pune ıntr-o tava unsa cu ulei la 180 grade ptr.ınca 30 min.
dupa 20 de min.se unge compozitia cu oul ramas şi se presara mac
Daca ti-a placut reteta noastra "Ceva cu legume :)" nu uita sa-i faci un review.
Retete asemanatoare
Comentarii (21)
|