Ciorba de spanac cu smantana

Postat de madi_marin in Ciorbe
10 Mar 2010 | 15176 vizualizari

Ingrediente

  • 500 g spanac proaspat
  • 1 ceasca cu orez
  • 1 morcov
  • 1 ceapa
  • 1 pastarnac
  • 1 telina mica
  • 1 cartof
  • concentrat de legume
  • 1 l bors
  • paste fainoase
  • leustean

 

Mod de preparare

Radacinoasele se curata, se spala si se rad pe razatoarea cu ochiuri mari. Impreuna cu ceapa tocata marunt se pun la calit putin in ulei, apoi se adauga apa si orezul spalat si se lasa sa fiarba bine.  La jumatatea fierberii se adauga cartoful taiat cubulete. Cand totul e fiert se pun spanacul tocat marunt , pastele, borsul dat in clocot in prealabil si concentratul de legume. Se mai lasa pe foc cam 15 minute, dupa care se pune smantana adusa la temperatura ciorbei ca sa nu aibe aspectul de taiat, apoi verdeata tocata .

E buna ciorba si calda si rece servita cu ceapa verde.

Daca ti-a placut reteta noastra "Ciorba de spanac cu smantana" nu uita sa-i faci un review.

Retete asemanatoare

Comentarii (7)
Retete similare

Borș de spanac dres cu smântână – Ușor, sănătos și delicios

Postat de Bucataras

Borș de spanac dres cu smântână – Ușor, sănătos și delicios

Cum se prepara acestBorș de spanac dres cu smântână – Ușor, sănătos și delicios: Curăță și toacă mărunt ceapa uscată și pe cea verde, ardeiul gras. Curăță și...

Citeste continuarea

Ciorba de ied cu spanac verde si smantana

Postat de mihaelar63

Ciorba de ied cu spanac verde si smantana

Legumele curatate se taie marunt . Daca doriti  morcovii si telina se pot da pe razatoare . Capul de ied se curata si se spala cu mare atentie . Eu l-am spalat...

Citeste continuarea

Comentarii

la 10.03.2010, 13:45
n-m mai mancat, dar imi place mult spanacul, o sa incerc multumesc de reteta!
la 10.03.2010, 13:56
ma bucur ca o sa incerci sa faci si tu ciorbita de-asta...... mie imi place foarte mult....sa stii ca o sa iasa buna si o sa repeti ,,greseala,,....
la 10.03.2010, 16:39
vara se poate manca rece cu mamaliguta , sa vedeti atunci ce buna e la fel si ciorba de salata verde .
la 11.03.2010, 00:28
da mihaela ai dreptate si rece ce buna e cu mamliguta .....este fantastic de buna ,bravo
la 11.03.2010, 11:25
ce buna trebuie sa fie

Vezi toate comentariile (7)

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or