Ingrediente
- 450 gr faina
- 450 gr lapte
- 6 linguri zahar
- 3 oua
- un praf de sare
- 3 lingurite margarina
- 1 plic drojdie aluat cuptor ( 2 pliculete praf de copt)
- gem de gutui
Mod de preparare
Intr-un bol punem laptele in care am topit la flacara mica zaharul (eu am facut asa deoarece nu am mixer sa pot amesteca laptele cu zaharul pina acesta se topeste) ,ouale,un praf de sare si margarina. Amestecam bine totul, apoi adaugam faina si amestecam in continuare. La urma adaugam pliculetul de drojdie ( eu asa pun in loc de praf de copt) si amestecam bine.
Punem pe flacara o tigaie care o lasam sa se incinga. Nu o ungem cu ulei. Punem cu un polonic din compozitie si lasam pana ce face gaurele .apoi o intoarcem pe partea cealalta.
Se servesc unse cu gem,finetti sau dupa preferinta fiecaruia...
Daca ti-a placut reteta noastra "Clatite americane" nu uita sa-i faci un review.
Retete asemanatoare
Comentarii (21)
|