Compot de visine

Postat de rocsi_1612 in Sirop / Compot
5 Iul 2011 | 6952 vizualizari

Ingrediente

  • visine(sincer nu va pot spune cantitatea exacta.eu am avut niste visine si am zis ca fac 15 borcane de compot si nu le-am cantarit)
  • zahar(3 linguri la un borcan de 800 gr)
  • aspirina sau putin conservant

Mod de preparare

Spalam borcanele bine cu apa fierbinte si le punem la scurs,cu gura in jos,pe un prosop curat.

visinele le spalam bine si le indepartam coditele.

punem in borcane visine,cat sa fie pana la jumatate.

masuram cantitatea de apa care ne trebuie pentru a umple toate borcanele si o punem intr-o oala.

adaugam si zaharul necesar,3 linguri la borcan ori numarul de borcane.

punem oala pe foc,si invartim  siropul pana ce zaharul se topeste.

acesta il repartizam in fiecare borcan.

deasupra punem putina aspirina sau conservant.

inchidem bine borcanele.

le invelim in hartie si le asezam intr-o oala mai larga.

punem apa rece cat sa acoperim borcanele pe 3 sferturi si deasupra punem  un prosop curat de bucatarie.

le sterilizam la foc potrivit,pana ce observam ca visinele incep sa se crape.

cand sunt gata le scoatem din oala,le stergem bine si le acoperim cu o patura pana a2a zi.

a 2a zi le etichetam si le punem intr-un loc racoros.

 

Daca ti-a placut reteta noastra "Compot de visine" nu uita sa-i faci un review.

Retete asemanatoare

Comentarii (27)
Retete similare

Tort cu mure, cirese si ciocolata - Reteta delicioasa cu fructe

Postat de oanapl

Tort cu mure, cirese si ciocolata - Reteta delicioasa cu fructe

Cum se prepara acest Tort cu mure, cirese si ciocolata - Reteta delicioasa cu fructe Se încălzesc 100g smântână pentru frișcă până aproape de punctul de fierbere....

Citeste continuarea

Tort cu visine, ciocolata si crema de piersici - Desertul festiv si delicios

Postat de oanapl

Tort cu visine, ciocolata si crema de piersici - Desertul festiv si delicios

Ingrediente Tort cu visine, ciocolata si crema de piersici - Desertul festiv si delicios Se încălzesc 200g smântână pentru frișcă până aproape de punctul de...

Citeste continuarea

Comentarii

la 05.07.2011, 11:18
prima venita ,prima servita?
la 05.07.2011, 11:23
Harnicuta ca o furnicuta!
la 05.07.2011, 12:15
ce bine arata
la 05.07.2011, 12:26
la 05.07.2011, 12:26
-monik multumesc
-da miha tata-s eu harnica...pai de harnicie mi-am umflat si un ochi ca m-a tras curentul cu geamurile largi deschise
-multumesc lau

Vezi toate comentariile (27)

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or