Crema de ciocolata
Postat de miha in Dulciuri 16 Ian 2012 | 7850 vizualizari
Aceasta crema de ciocolata poate fi servita ca atare, in portii mici, nu de alta dar e destul de consistenta, sau ca umplutura pentru diverse retete de prajituri sau tort. Pusa intr-un borcan la frigider se pastreaza cu bine pentru cateva zile, mai mult nu stiu, ca i-am facut repede capatul. :))
Inapoi la reteta
|
Comentarii (48)
la 17.01.2012, 10:04
ce buna.
la 17.01.2012, 10:26
la 17.01.2012, 10:47
place
la 17.01.2012, 10:51
Miha ciocolatoasa, asa iti spun de azi inainte
la 17.01.2012, 10:57
Io m-is...
la 17.01.2012, 10:58
Multumesc Lau
la 17.01.2012, 11:22
eu nu am inteles faza cu galbenusurile crude?! de ce se adauga galbenusuri crude in creme?? eu faceam o crema de ciocolata in care trebuia sa adaug galbenusurile fierte si amestecate cu zahar. intr-o zi m-am decis sa nu le mai pun sa vad ce se intampla. si nu s-a intamplat nimic, ba din contra, unde inainte daca galbenusurile nu erau zdrobite bine mai aparea cate o cocoloasa, acum crema era fina...deci.. care este rolul galbenusului crud? in afara de a face crema mai perisabila??
la 17.01.2012, 11:43
Bliss, exista creme cu galbenus (crud) asa cum exista si creme fara galbenus (crud). Daca se vrea folosirea lui in reteta respectiva e doar o chestie de gustul personal. Ca sunt la fel de bune in ambele variante sunt perfect de acord, dar o diferenta de gust exista. Ca pana la urma are si galbenusul ala rolul lui. In cazul de fata face crema mai densa, mai intensa, mai bogata... sa mai zic?
Ar fi fost la fel de buna si fara galbenus, sunt sigura de asta, dar totusi... este altceva.
la 17.01.2012, 11:47
Pai dupa cum vad eu, Miha a pus galbenusurile in compozitia calda, de pe foc, deci ca sa o lege. Si apoi sa iasa pufoasa. Arata tare bine!
la 17.01.2012, 11:58
aa, deci pana la urma galbenusurile se...fierb cum ar veni! mie nu imi plac chestiile crude si cu atat mai mult sa mananc oua crude
)si d'aia cred ca atunci cand gasesc retete in care tre' sa spun oua crude incep sa ma stresez putin
)))))))))
si asa prietena mea a facut tiramisu cu crema mascarpone in care of course se pun galbenusurile... crude si n-am stiut, am mancat, buun si acum cand as vrea sa fac si eu vad ca stau un pic pe ganduri
)))))
ca oul are rolul lui nu e nici o indoiala, doar ca unii sunt mai sensibili
)))))))
la 17.01.2012, 12:08
mai are rost sa ma inarmez cu lingurita ?
nu de alta dar la cata lume a ajuns la borcan
inaintea mea
nu cred ca a mai ramas ceva
nici de lins
da-pai de luat cu lingurita
la 17.01.2012, 12:08
Yammy, super delicioasa
la 17.01.2012, 12:13
sa ne aducem lingurita???dar nu mai bine polonicul??
la 17.01.2012, 12:20
buna,buna
COMENTEAZA