Gem de coacăze roşii

Postat de diaconta in Conserve
8 Iul 2012 | 33604 vizualizari

Cred că e cel mai finuţ gem pe care l-am făcut până acum,de fapt e mai degrabă un jeleu dulce-acrişor.Ador gustul coacăzelor roşii în deserturi,aşa că chiar dacă preţul e piperat am făcut şi gemul asta delicios. Coacăzele roşii conţin o importanta cantitate de vitamina C,potasiu ,fier şi fibre.Unii îl mai numesc „fructul antilene ideal” cu efect de stimulent digestiv si drenor extrem de activ.O adevărată armă secretă în obezitate ,digestie leneşă ori boli de piele. Si fiindcă conţin foarte multă pectină ne va fi uşor să obţinem consistenţ dorită a gemului în timp scurt fără a fi nevoie să folosim gelifianţi. Reţeta e destul de migăloasă ,gemul puţin că aşa-i stă bine unei delicatese, dar chiar merită să încercaţi.

Inapoi la reteta

Comentarii (37)

la 08.07.2012, 22:55
Din punctul meu de vedere e cea mai fina dulceata!!!!Super buna,imi place de mai multe ori!!!
la 08.07.2012, 22:56
Mai ai?Vin la tine neapara sa iau cate putin din toate
la 08.07.2012, 22:56
Asta cred ca e tare bun!
Ce frumos arata borcanasele. Asa am de gand sa fac si eu , doar cateva borcane din mai multe fructe
la 08.07.2012, 22:58
Nu va inghesuiti ca doar astea 3 borcane au iesit dupa atata munca
la 08.07.2012, 22:58
ce bine arata
la 08.07.2012, 22:58
Miuta si mie ))
la 08.07.2012, 23:00
Eu am fost a 2 a la comentat deci am portie)
la 08.07.2012, 23:04
Din asta nu impart cu nimeni,sa va fie clar
incep sa seman cu Gaby
la 08.07.2012, 23:25
Mai Dia, dar te-ai cam copt prin bucuatrie.....dar merita...au iesit niste deliciosenii de nota 11 spre 12....
la 08.07.2012, 23:32
N-ai glumit tu cu gemul Dar sunt sigura ca nu e bun deloc, daca nu dai la nimeni
la 08.07.2012, 23:40
diaconta
08.07.2012, 23:04

Din asta nu impart cu nimeni,sa va fie clar
incep sa seman cu Gaby


trist
la 09.07.2012, 07:49
Ce bunatate
Esti foarte meticuloasa , eu nu m-am obosit sa-l strecor . Am o mare rugaminte , daca stie cineva un pret informativ la strugurasi- coacaze rosii sau albe sa ma ,, anunti''
la 09.07.2012, 08:21
Bun bun
la 09.07.2012, 08:59
Vreau si euuuuuuuuuuuuuuuuuu
la 09.07.2012, 10:32
Daca nu imparti cu nimeni... nu vreau si gata...

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or